Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

yansıtıcı malzemeler nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çay Demlemek İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir Evimizdeki Atık Malzemeler Nelerdir Yansıtıcı Malzemeler Yayalara Ve Sürücülere Ne
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 21      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Yansıtıcı Malzemeler Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Işığı Yansıtıcı Özelliği Olan Malzemeler

  Kış mekânlarda ya da stüdyo ortamında fotoğraf çekerken en çok ihtiyacını duyacağımız ekipmanlardan biri olanışığı yansıtma özelliğine sahip malzemelerden yapılır. Beyaz, gümüş ve altın renkli yansıtıcılar en çok kullanılanlardır. Bunlar genellikle metal çerçeveli kumaş olup kolayca katlanabilir ve biz fotoğrafçıların her zaman yanında bulundurabileceği hale gelir. Basit olanların iki yüzü farklı renklerdedir. Örneğin bir yüzü beyaz diğer yüzü gümüş renklidir. Biraz daha gelişmiş olanları fermuar yardımıyla dış yüzlerine bir kılıf şeklinde geçilir. Böylece aynı yansıtıcıyla beyaz, açık sarı, gümüş, altın yüzeyler ile renk ısısı değiştirilebilir ve ortasından da yarı geçirgen bir yüzey elde edilerek ışık yumuşatılmış olur. Böylece tek bir yansıtıcıyla birçok farklı kullanım imkânı sağlanmış olur. yansıtıcılar ya da diğer bir söylemiyle reflektörler, farklı boyutlarda ve değişik renklerde olabilir. Gölgeleri yumuşatmak için kullanılır ve

  Kendiniz İmal Edin!
  Eğer evde basit bazı çekimler yapmanız gerekiyorsa kendi imkânlarınızla da basit bir yansıtıcı yapabilirsiniz. Bir kartonu her yerde bulabileceğiniz alüminyum folyo ile kaplayarak değişik boyutlarda ve çok az bir maliyetle kullanışlı bir yansıtıcı haline getirebilirsiniz. Hatta kaplayacağınız alüminyum folyoyu buruşturarak değişik şiddetlerde yansıtıcılar elde edebilirsiniz. Mat ve parlak beyaz yüzeylere sahip yansıtıcılar yaparak makro çekimlerde de kullanabilirsiniz. Tek sorun, yaptığınız bu yansıtıcıların katlaması zor olacağından taşıma zorluğu olabilir.

  Strafor Yansıtıcılar
  Işığı yumuşatarak yansıtmak amacıyla kullanılır. Ucuz ve hafif bir malzemedir. Kolayca taşınabilir. Straforları birbirine ekleyerek çok büyük yansıtıcı alanlar yaratılabilir.

  Nerede Kullanılır?
  Beyaz ve gümüş renkli bir yansıtıcı, ışığı olduğu gibi, altın renkli bir yansıtıcı ise gelen ışığın renk sıcaklığında değişiklik yaparak konuya yansıtır. Yansıtıcının kontrolü flaşlardan daha kolaydır. Çünkü gözümüzle görerek ayarlama yapılabilir.

  Beyaz ve gümüş yansıtıcı:
  Gölgeli alanlarda, şapka takmış portre çekimlerinde, parçalı ışıklı ortamlarda, stüdyolarda…

  Altın renkli yansıtıcı:
  Özellikle portre çekimlerinde ten rengini kuvvetlendirmek için, renk sıcaklığını artırmak için, stüdyolarda…

  Yarı geçirgen yansıtıcı:
  Çok sert ışıklı ortamlarda ışık şiddetini düşürmek için (örneğin deniz kenarındaki çekimlerde).

  Kullanımı
  Özellikle büyük boy yansıtıcıların kullanımı sırasında, çalıştığınız ortamda rüzgâr varsa işiniz çok zor demektir. Büyük boy bir yansıtıcıyı rüzgâra karşı ve hareket ettirmeden tutmak imkânsızdır. Yansıtıcı kullanmak için daha sakin ve rüzgârsız havalarda çalışmanız gerekebilir. Eğer yansıtıcınızı yardımcınız veya bir arkadaşınız tutuyorsa gözüyle sürekli ışığın değişimini ve etkisini kontrol etmelidir. Uzun süre aynı pozisyonda tutulması zor olacağından yere ya da bir duvara yaslayarak tutulması daha uygun olur. Tek başınıza çalışıyorsanız ve özellikle stüdyoda fotoğraf çekiyorsanız, yansıtıcınızı paraflaş sehpaları benzeri bir bağlantı ile sabitleyebilirsiniz.

  Katlanması
  Taşınabilir bir yansıtıcı, daire veya oval şeklinde olabilir. Boyutları (çapları) açıkken genellikle 30, 50, 75, 95 ve 120cm olur. Ancak katlandıklarında çok daha küçük bir hale gelirler. Çemberin dışını çeviren ince çelik bir halka sayesinde kolayca iki kenarından tutulup çevrilerek eşit parçalar halinde daha küçük çemberler oluşur ve böylece de taşıma kılıfına rahatça girer.

  Işık Nedir?
  Yansıtıcılarla ilgili kısa bazı bilgilerden sonra biraz da ışıkla ilgili bazı noktalara dikkatinizi çekmek istiyorum. Işık, maddenin fiziksel yapısı içindeki atomik etkileşimlerden üreyen, bir tür ışıyan enerji formudur. Kaynağından çıktıktan sonra bütün yönlere doğru dalgalar formunda yayılırlar. Herhangi bir dalganın iki karakteristik özelliği vardır. Bunlar "dalga boyu" ve "frekans"tır. Dalga boyu, birbirine komşu iki dalganın tepe noktaları arasındaki mesafedir. Frekans ise belli bir noktadan belli bir zamanda geçen dalga sayısıdır. Dalga boyu ile frekans çarpımı yayılma hızını verir.

  Işığın 4 ana özelliği vardır:
  1- Işığın Parlaklığı
  2- Işığın Yönü
  3- Işığın Rengi
  4- Işığın Kontrastı

  Işığın Formları
  Doğada ya da suni bir biçimde elde edilmiş ışığın 3 ana formu vardır. Bunlar:
  1- Direkt ışık
  2- Yansıyan ışık
  3- Filtrelenmiş ışık
  Direkt Işık:
  Işığın, kaynağından çıktıktan sonra hiç bir engelle karşılaşmadan objeye geldiği formdur.
  Bu formdaki bir ışık, obje üzerinde yüksek kontrast ve ışık şiddeti yaratacağından, fotoğrafçının gerekli önlemleri alması gerekir. Çünkü bu formdaki bir ışık, fotoğrafçı için bir avantaj yaratacağı gibi, kontrol edilmediği takdirde bir dezavantaj da yaratabilir.

  Yansıyan Işık:
  Işığın kaynağından çıktıktan sonra, doğal ya da suni yollarla yansıtılarak, obje üzerine geldiği formdur. Yansıtıcı kullanarak yaptığımız da tam olarak budur. Bu formdaki ışık, obje üzerinde daha yumuşak etkiler yaratacağı için direkt ışığa göre daha az kontrasttır. Kontrolü daha kolaydır.

  Filtrelenmiş Işık:
  Işığın belli bir yüzeyden geçirilerek, objenin üzerine yansıtıldığı formdur. Genellikle, stüdyo fotoğrafçılığında paraflaşların önüne konan çeşitli yumuşatıcı malzemeler ile gerçekleştirilir.
  Kaynak: "Photo Digital dergisinden alınmıştır." 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri