Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

leylekler göç ederken nasıl hareket ediyorlar ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Çevrenizdeki İnsanlar Peygamberimize Olan Sevgi Ve Saygılarını Nasıl İfade Ediyorlar Leylekler nasıl yerlerde
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Leylekler Göç Ederken Nasıl Hareket Ediyorlar

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Baharın gelmesiyle leylekler, kışı geçirdikleri Afrika'nın çeşitli bölgelerinden Türkiye'ye dönerler.
  İlk gelenler yaşça büyük, deneyimli bireylerdir ve Şubat ayının ortası ile Mart ayının başından itibaren Hatay ili üzerinden Türkiye sAğustos ayı geldiğinde leyleklerde içsel bir göç telaşı başlar.

  Sıklıkla yerde gruplar halinde hareket ederler ve gökyüzünde süzülerek göçe hazırlanırlar. Ağustos aynının ortasından itibaren sürüler halinde Türkiye'yi terkederler ve kışı geçirecekleri Afrika'ya uçarlar.

  Hasta, sakat ve yaşlı olanlar göç edemezler ve yazı geçirdikleri üreme alanlarında kalırlar. Ancak Türkiye'nin birçok yerinde kışın hava koşulları serttir ve kışı sağlam geçirebilmek için göç etmeyen leylekler insanların bakımına ihtiyaç duyarlar.
  Nisan ayından itibaren yaşça daha küçük, genç bireylerden oluşan ikinci leylek sürüsü Türkiye'ye gelir ama bunların birçoğu o yl üremez
  Türkiye`de yaz göçmenidir.
  Leylekler süzülerek göçeden kuşlardır.
  Süzülerek uçuş sırasında ''termal'' adı verilen, gündüzleri yerden yükselen sıcak hava kütlelerini kullanırlar.
  Böylece süzülerek, göç sırasında kanat çırpmaya oranla 20 kez daha az enerji harcarlar. Termaller kara parçaları üzerinde oluştuğu için, leylekler göçleri sırasında kara parçalarına bağımlıdırlar ve genellikle büyük deniz kütlelerini kanat çırparak geçmekten sakınırlar.
  Bu nedenle dar boğazlar üzerinden gündüzleri göç etmeyi tercih ederler.
  Türkiye üç kıtanın birleştiği bir noktada yeralaması nedeniyle önemli karalar arası bağlantılara sahiptir ve coğrafik konumu sebebiyle de batı Palearktik Bölge'de bulunan dört kuş yolundan ikisinin üzerindedir.
  Dünyadaki leylek nüfusunun büyük çoğunluğunun göç ettiği iki ana göç yolundan biri Türkiye üzerinden geçer.
  İstanbul ve Çanakkale boğazları ile Hatay-Belen geçidi, leyleklerin Türkiye üzerinden göçleri sırasında kullandıkları önemli geçiş bölgeleridir.
  Bu nedenle, Türkiye sadece topraklarında üreyen leylekler için değil, aynı zamanda Avrupa'da üreyen leylekler için de önemli bir konuma sahip.

  Çünkü Türkiye leyleklerin göç sırasında dinlenmek ve enerji toplamak için ihtiyaç duyduğu sulakalanları ve tarım arazilerini barındırır.
  Avrupa ve Asya'da yaşayan leylekler göç güzergahları ve Afrika'da kışladıkları alanalra göre iki gruba ayrılırlar :
  Batı Avrupadakiler yani Almanya'dan geçen 11 derece doğu boylamının batısında yuvalayan leylekler, İspanya üzerinden geçerek Cebelitarık Boğazı'ndan batı ve orta Afrika'ya ulaşır.
  Bu popülasyona batı popülasyonu denir.
  Doğu Avrupa'da 11 derece doğu boylamının doğusunda üreyen leylekler doğrudan güneye yönelirler.
  Balkanlar üzerinden, çoğunluğu Bulgaristan'dan Anadolu'ya girer.
  İstanbul Boğazı'ndan geçerek, Hatay'a kadar Anadolu üzerinde çapraz bir yol izlerler. Leylekler Hatay ve Trakya arasındaki mesafeyi 3-7 günde alabilirler.
  Hatay Belen Geçidi'nde Türkiye topraklarından ayrılırlar.
  Sonrasında Ürdün Vadisi, Sina Yarımadası ve Nil Vadisi'ni geçerek, kışı geçirecekleri Doğu ve Güney Afrika'ya ulaşırlar.
  Avrupa'da yaşayan az sayıdaki bir grup leylek de Türkiye üzerinden Sicilya ve Malta'ya geçerek, Akdeniz üzerinden Afrika'ya ulaşmayı denerler.
  İlkbahar göçünde aynı güzergah ters yönde izlenir ve ilkbahar göçü sonbahar göçüne oranla daha hızlı gerçekleşir.
  Bizim leyleklerimiz ise sonbahar göçünde Avrupa'ya göç eden leyleklerle birlikte 4-5 ay Afrika kıtasında kaldıktan sonra, Ocak-Şubat aylarında göç yolculuğuna başlar ve genel olarak Şubat ayının ortası ile Mart ayının başından itibaren Hatay'daki Belen Geçidi'nden geçerek Türkiye'ye varırlar.
  İlkbahar göçünün uzunluğu göçe Afrika'nın neresinden başladıklarına, kışın kışlama alanlarındaki iklim koşullarına ve göç güzergahındaki iklimsel koşullara bağlı olarak 3-10 hafta kadar sürebilir.
  Kuşlar günde 7-10 saat uçarlar ve genellikle 200-300 km yol katederler.
  (Bazen 600 km.yol katedebilirler.)
  Sonbahar göçünde ise Avrupa'dan gelen leylekler ile birlikte Ağustos Ayının ortası ile Eylül ayının ortasına kadar olan sürede Türkiye'den ayrılarak Afrika'ya göç ederler.

  Yavru leylekler üreme alanlarından daha erken ayrılır, genç bireylerden oluşan sürüler bazen birkaç erişkin bireyle birlikte yola koyulurlar.
  Göç sırasında kaz, turna gibi belirli bir düzende değil, dağınık şekilde günboyunca uçarlar. 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri