Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tehlikeli Atık Beyan Sistem i (TABS) Tehlikeli Atık Beyan Sistem i Tehlikeli atık üreten her tesis Ocak ayı içerisinde bu yükümlülüğünü yerine gerirmek zorundadırç. 2008

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tehlikeli atıklar beyan sistemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tehlikeli Atık Beyan Sistemi (TABS)


  Tehlikeli Atık Beyan Sistemi
  Tehlikeli atık üreten her tesis Ocak ayı içerisinde bu yükümlülüğünü yerine gerirmek zorundadırç. 2008 ve 2009 yıllarında bir önceki yıla istinaden atık beyanı yapmış olan firmaların mevcut Kullanıcı adı ve Parola’larını kullanarak sisteme giriş yapabilirler.

  Sisteme yeni dahil olacak işletmeler, online işlemler / kullanıcı adı- Parola "Talep Formu"’nu doldurularak bağlı oldukları İl Çevre ve Orman Müdürlüğünden sisteme giriş kullanıcı adı ve parolasını temin ederek sisteme girebileceklerdir.

  30 Mart 2018 Tarih ve 27537 Sayılı : Resmî Gazete yayımlanarak yürürlüğe giren“TEHLİKELİ ATIKLARIN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK “ ile Atık Beyan Formu aşağıdaki şekilde tanımlanmıştır.

  2018 yılı atık beyan formlarının internet üzerinden doldurulabilmesi için sistem 03 Ocak 2018 Pazartesi gününden itibaren açılmış olup, Yönetmelik gereğince 01 Nisan 2018 Cuma mesai saati itibariyle kullanıma kapatılmıştır. Çeşitli nedenlerle atık beyanında düzeltme yapması gereken firmaların gerekeli düzeltmeyi yapabilmeleri için ilgili İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.

  “Atık Beyan Formu: Atık üreticileri tarafından doldurulması gereken web tabanlı programda yer alan form,”

  ,sans-serif">SİSTEMDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR

  Sisteme Giriş Yapamamak
  Bilgisayarlarınızda kullanıcı numarası ve şifre doğru yazıldığı halde yukarıda bahsedilen sorun yaşanıyorsa; İnternete girilmiş durumda iken, Araçlar/internet seçenekleri/güvenlik segmeleri yolu izlenerek internet simgesi seçilir, “Tüm Bölgeleri Varsayılan Düzeye Sıfırla” butonu daha sonra da sırasıyla “Uygula” ve “Tamam” butonları tıklanır. Bu ayarlara rağmen sorun hala devam ediyorsa “Mozilla Firefox” un bilgisayara yüklenmesi ile sorunun çözüleceği Bakanlık sistem yetkilileri tarafından bildirilmektdir.


  İşyerimizin Ana Faaliyet Konuları
  Sisteme girildiğinde kelimeleri değiştirerek gelen faaliyet kollarını incelenip işletmenin faaliyet alanına en yakın konu alanı seçilmelidir.

  Tehlikeli Atığın Olup Olmaması
  ,sans-serif">Sanaayi faaliyette bulunan bir tesiste Tehlikeli Atık bulunmaması ihtimali yok denecek kadar azdır. İşyerinde aydınlatılmada kullanılan flüoresan lambalar görevini yapamadığında, printerlerde kullanılan toner ve kartuşlar da kullanılamaz hale geldiğinde Tehlikeli Atık haline gelmektedir.Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği detaylı olarak incelenirse (EK–7) nelerin Tehlikeli Atık kapsamına girdiği belirlenebilir.

  Tehlikeli Atık Kodlarının Belirlenmesi
  Tehlikeli Atıkların Kontrolü Yönetmeliği’nin EK-7’sinin incelenerek atık kodunun 6 haneli olarak tespit edilmesi ve Tehlikeli Atık Kodu bilindiği için sistemde bulunarak eklenmesi kolaylık sağlayacaktır.

  Atık Üreticileri için Kullanım Kılavuzu
  Sisteme Giriş
  1- http://cbs.cevreorman.gov.tr veya http://www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr adresinde bulunan online işlemler bölündeki “Tehlikeli Atık Beyan Sistemi” tıklayınız.
  2. Resim 1’de görülen form açılacaktır.
  3. İl Çevre ve Orman Müdülüğünce verilen Kullanıcı adı ve parolayı yazınız
  4. GİRİŞ düğmesine bastığınızda Resim 2’de görülen veri giriş sayfası açılacaktır.
  ,sans-serif">
  ,sans-serif">Resim 1: Kayıt Giriş Formu Resim 2: Atık Beyan Formu

  ,sans-serif">Atık Beyan Formu Sekmesini Resim 2 de gösterildiği gibi tıklayınız.
  ,sans-serif">Bu bölümde parola değiştirme işlemi de gerçekleştirilebilir.

  Resim 2'de "Atık Beyan Formu" bölümü tıklandığında "Veri Giriş Formu" ana bölüm ekrana gelecektir.

  "Veri Giriş Formu" 2 ana bölümden oluşmaktadır.
  1.Tesis Bilgileri Giriş Formu
  2. Atık Verileri Veri Giriş Formu

  1.Tesis Bilgileri Giriş Formu: Firma Bilgileri bir kısmı önceden doldurulmuş ise dolu olarak gelecektir. Eğer sistemde firmanıza ait bilgilerde değişiklik var ise alanlara yeni bilgiler girilebilir. İşlem kaydedildikten sonra bu alanlar geçerli olacaktır. Eğer firma ile ilgili bölümlerde değişiklik yoksa herhangi bir giriş yapılması gerekmemektedir.

  NACE (faaliyet kodu) kodları girişi için (...) ya basıldıktan sonra çıkacak olan listeden “faaliyet kodu” bulunarak “tamam” a basılması gerekmektedir Kapasite bir üstte verilen NACE (Faaliyet kodu) a ait “2009 yılı fiiili üretim kapasitesi” birim eklenerek yazılmalıdır. (örn . 200 ton/yıl)

  2. Atık Verileri Veri Giriş Formu Atık Bilgi giriş ekranı 2 alt sekmede çalışmaktadır.Bu bölümde tesiste oluşan atıklarla ilgili bütün bilgiler girilecektir.

  A- Atık Bilgileri:
  B- Tesiste Kullanılan Yağlar:

  A- Atık Bilgileri: Başlıklardaki soru işareti olan alana gelindiğinde o Alana ilişkin yapılması gereken bilgiler verilmektedir. Bu bölüm 10 başlıktan oluşmaktadır
  1- Atık kodu belirleme
  2- Atık Yağ Kategori Belirleme
  3- Miktar: Kilogram veya Litre bazında miktar girişi yapılacaktır.
  4- Ölçü Birimi
  5- İşlemin Nerede Yapıldığı: Bu bölümde işlemin tesis içinde, tesisi dışında, ihraçaat, veya stok alanlarından biri seçilecektir.
  6- Uygulanacak İşlem: Lisanslı tesiste atıklara uygulanacak işlem GERİ KAZANIM veya BERTARAF olarak işaretlenecektir.
  7- Atık İşleme Yöntemi:Bakanlığımızca lisans verilmiş olan geri kazanım/bertaraf tesisleri bu alandan seçilmelidir.
  8- Geri kazanım/Bertaraf tesisi listesi
  9- Ekle – Çıkar
  10- Kaydet
  11- Onayla
  12- Yazdır: Onaylama işleminden sonra yapılan beyanın bir kopyası “yazdır” komutuyla alınmalıdır. Beyanı yapan kişi tarafından imzalanan formun tesiste en az1 yıl sure ile saklanması ve Bakanlıkça yapılacak denetimlerde ibraz edilmesi zorunludur.

  B- Tesiste Kullanılan Yağlar: Tesiste kullanılan yağlara ilişkin bilgilerin girişleri yapılacaktır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tehlikeli Atıklar Neleredir
 3. Kurumlar vergisi hangi süreler içinde beyan edilir ve ödenir?
 4. Tehlikeli atıklar listesi
 5. Elektronik atıklar yönetmeliği
 6. Elektronik atıklar nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri