Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Alarahan - Alarahan Alanya (Selçuklu Eserleri) Alarahan , Alanya'nın 37 kilometre batısındaki Alara Kalesi'ne 800 metre uzakta bir düzlükte ve Alara Çayı kıyısındadır. Tümüyle kesme

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Alarahan - Alarahan Alanya (Selçuklu Eserleri)

  Sponsorlu Bağlantılar
  Alarahan - Alarahan Alanya (Selçuklu Eserleri)


  Alarahan, Alanya'nın 37 kilometre batısındaki Alara Kalesi'ne 800 metre uzakta bir düzlükte ve Alara Çayı kıyısındadır. Tümüyle kesme iri taşlarla 2.000 m² alan üzerinde kervansaray olarak inşa edilmiştir.

  [IMG]http://www.************.net/forum/attachment.php?attachmentid=17086&d=1295815922[/IMG]


  1231 yılında yapılan han, günümüzde onarılmış restoran ve alışveriş merkezi olarak kullanılmaktadır. Kervansaray'ın nöbetçi kulübesi günümüzde de özelliğini korumaktadır. Kervansarayın ikinci kapısı, yolcuların kalacağı mekanlara açılır. Uzun bir koridorun iki yanında odacıklar bulunur. Kervansarayın içinde çeşme, mescit ve hamam vardır. Yapının onarımı sırasında ortaya çıkan taş ustalarının imzaları da dikkat çekicidir. I. Alaeddin Keykubad, Alanya'daki kitabelerde kendisini "Kara ve iki denizin sultanı, Arap ve Acem ülkesinin sahibi" olarak nitelerken, Alarahan'daki kitabesinde "Rum, Şam, Ermeni ve Frenk memleketlerinin fatihi" unvanını da almıştır.

  [IMG]http://www.************.net/forum/attachment.php?attachmentid=17087&d=1295815955[/IMG]


  Alarahan'a giriş ücretsizdir. Handaki restoranın yanı sıra Alara Çayı'nın kenarındaki küçük kır lokantalarında da yemek yenilebilir ve servis yapılıncaya kadar çayda yüzülebilir.Bu tesislerin bir kısmı Alarahan la birlikte işletilmektedir. Alarahan'ın mülkiyeti vakıflar genel müdürlüğüne ait olup restoreet-işlet-devret modeli ile pusat mimarlık limited şirketi tarafından restore edilerek Türk turizinin hizmetine sokulmuştur.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sultan Alaeddin Camii (Anadolu Selçuklu Eserleri)
 3. Karatay Medresesi (Anadolu Selçuklu Eserleri)
 4. Eğri Minare (Anadolu Selçuklu Eserleri)
 5. Ebul Manucehr Camii (Anadolu Selçuklu Eserleri)
 6. Akköprü (Selçuklu Eserleri)- Mimari Özellikleri
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri