Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tekalifi Milliye Emirlerinin Sonuçları SONUÇ Birinci Dünya Savaşı galiplerinin savaştan yenilmiş olarak çıkan devletlere dikte ettirdikleri tek taraflı barış antlaşmalarına ilk karşı çıkan ulus Türkler
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 5      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tekalifi Milliye Emirlerinin Sonuçları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tekalifi Milliye Emirlerinin Sonuçları

  SONUÇ

  Birinci Dünya Savaşı galiplerinin savaştan yenilmiş olarak çıkan devletlere dikte ettirdikleri tek taraflı barış antlaşmalarına ilk karşı çıkan ulus Türkler olmuştur. Türk ulusu, “varını yoğunu” ortaya koyarak, Batı’lı galip devletlerin Anadolu üzerinde sahneye koymak istedikleri oyunu bozmuş, “esaret çemberini” kırmıştır. Tarihin hiçbir döneminde bağımlı ve devletsiz yaşamayan Türk ulusu, “Millî Mücadele” ile, Batı’lıların “Türk Mucizesi” dedikleri bir “destan” daha yaratmıştır.

  Kurtuluş Savaşı başladığı zaman ve daha sonra en çok darlık çekilen maddeler yiyecek, giyim, teçhizat, silâh, cephane ve taşıma işlerinde kullanılacak araçlardı. Eskişehir-Kütahya Meydan Savaşı sırasında Ordu Sakarya’nın gerisine çekildi, Yunan Ordusu ilerliyordu, bütün her şeyi tehlikeye düştüğü zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi, Mustafa Kemal Paşa’yı Başkomutanlığa getirdi. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa yetkilerine dayanarak “Tekâlif-i Milliye Emirleri”ni uygulamaya koydu. Bu emirlerin uygulanması ile; Türk halkı bütün “maddî ve manevî” varlığını ordusunun emrine verdi.

  “Tekâlif-i Milliye Emirleri”nin uygulanması sayesinde; Batı’nın “maddî ve manevî” bütün desteğine sahip Yunan Ordusu, tam 22 gün ve gece devam eden Sakarya Meydan Savaş’ında yenildi. Tükenmeme yarışını Türk Ordusu’na kazandıran önemli öğelerden biri de, Tekâlif-i Milliye Emirleri’dir. Sakarya Zaferi’nden sonra da uygulamada kalan emirlerin; Yunan Ordusu’nun Anadolu’dan atılmasındaki payı ve önemi de yadsınamaz.

  Yurt sevgisinden daha büyük bir sevgi, bağımsızlığından ve özgürlüğünden daha üstün bir değer tanımayan Türk ulusu, “Tekâlif-i Milliye Emirleri” ve uygulaması ile bunu bir kez daha tüm insanlığa kanıtlamıştır. Ulusunun bu niteliklerini çok iyi bilen Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, “Tekâlif-i Milliye Emirleri’ni yokluklar içinde bulunan Türk halkına vermekte hiç duraksamadı. Bağımsızlık Savaşı’nın hangi koşullar altında verildiğini anlayabilmek “Tekâlif-i Milliye Emirleri” ve uygulaması hakkındaki bilgi ve belgelerle daha iyi anlaşılır.

  Başkomutan Mustafa Kemal Paşa, “topyekûn savaş” stratejisinin ilk adımını “Tekâlif-i Milliye Emirleri” ve uygulaması ile attı. Gelecekteki savaşları kazanmanın tek koşulunun ulusların bütün varlığıyla savaşa katılması ilkesine bağlı olduğunu dünyaya ilk kez O gösterdi.

  Tekâlif-i Milliye Emirleri ve uygulaması ile; Türklerin yabancı egemenliğinde esir yaşatılmayacağı Batılı emperyalist devletlere, “Megali İdea” düşü peşinde koşan Yunanistan’a ve bütün dünyaya gösterilmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tekalifi Milliye Emirlerinin Uygulanması
 3. Tekalifi Milliye Emirlerinin Önemi
 4. Tekalifi Milliye Emirlerinin Maddeleri
 5. Tekalifi milliye emirlerinin içeriği
 6. Tekalifi milliye emirlerinin açıklaması
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri