Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Laikliğin Kabulü (1928-1937). Laikliğin Ne zaman kabul edildiğine dair bu yazımızda , Laikliğin Kabulü Hakkında Bilgi , Laiklik Nedir , Laikliğin Tanımı , Laiklik Ne
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Laikliğin Kabulü (1928-1937).

  Sponsorlu Bağlantılar
  Laikliğin Kabulü (1928-1937).

  Laikliğin Ne zaman kabul edildiğine dair bu yazımızda,Laikliğin Kabulü Hakkında Bilgi,Laiklik Nedir,Laikliğin Tanımı,Laiklik Ne Zaman Kabul Edildi ve Laikliğin Kabul edilme sürecini bulacaksınız.
  Laiklik Nedir

  Laiklik, genelde, din ile devlet işlerinin ayrılması, devlet yönetiminde din prensiplerinin egemen olmaması şeklinde anlaşılmaktadır. Günlük lisanımıza yerleşen bu anlamı fazla incelemek, başka hangi anlamlara gelebileceğini araştırmak ihtiyacını duymuyoruz. Bize göre böyle bir prensip, hem Anayasamızın gereği, hem de modern yönetimin olmazsa olmaz kurallarından biridir.

  Saltanatın kaldırılması, hilafetin kaldırılması, Şeriye ve Evkaf Vekâleti’nin kaldırılarak Şeriye ve Evkaf Vekâleti’nin kaldırılarak yalnızca din işleriyle uğraşacak Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kurulması, tarikat ve zaviyelerin kapatılması aşamalarından geçen laikliğin tam anlamıyla yasal tabana oturtulması için, 1924 Anayasası’nda yeralan “Türkiye devletinin dini İslâm’dır” deyimini tartışmaya koyulan TBMM, 10 Nisan 1928′de Anayasa’nın ikinci maddesini değiştirip, 16. ve 38. maddeler gereğince milletvekilleri ile cumhurbaşkanının ant içerken söylemek zorunda oldukları “vallahi” sözcüğünü maddelerden çıkardı. Ayrıca, 26. maddedeki “ahkâmı şeriyenin tenfizi” (şeriat hükümlerinin yürütülmesi) sözcükleri de Anayasa’dan çıkarıldı. İnananların ibadetlerini kendi dilleriyle yapmalarını doğal bir hak olarak gören Mustafa Kemal’in, aydın din adamlarıyla yaptığı görüşmelerden sonra, 3 Şubat 1928′de hutbelerin Türkçe okunmasının kabul edilmesini, dualar ve ezanın Türkçeye çevrilmesi alışmaları izledi. 5 Şubat 1937′de Anayasa’nın ikinci maddesinde laiklik ilkesine yer verilmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’nin laik bir devlet olduğunun yazılmasıyla, laiklik devrimi tamamlanmış oldu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Laikliğin Demokrasi Açısından Önemi Kısaca
 3. Laikliğin Amaçlarıyla İlgili Hangi Çıkarımlarda Bulunabilirsiniz
 4. 1937 yılı Avrupa Güzeli kimdir?
 5. 1928 yılı Avrupa Güzeli kimdir?
 6. Abdülhak Hamit Tarhan Kimdir (1852-1937)
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri