Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hamidiye Ve Mecidiye Tabyaları , Önemi , Özellikleri Nelerdir Çanakkale savaşının kazanılmasında büyük öneme sahip olan bu tabyalar düşmanın dört buçuk ay yeri göğü inletip
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hamidiye Ve Mecidiye Tabyaları, Önemi, Özellikleri Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hamidiye Ve Mecidiye Tabyaları, Önemi, Özellikleri Nelerdir

  Çanakkale savaşının kazanılmasında büyük öneme sahip olan bu tabyalar düşmanın dört buçuk ay yeri göğü inletip ortalığı toz duman ettiği bir dönemde Mehmetçiklerimize sığınak ve tünel olmuştur. Sultan ikinci Abdülhamit Han’ın “Atalarımın ve benim yaptırdığım Kale ve tabyalar eğer hala ayakta ise düşmanlar boğazı geçemez dediği tabyalar bunlardır.

  Kilit bahir Kalesinin hemen yakınındaki 22 tabyayı Sultan ikinci Abdülhamit Han onun biraz daha ilerisinde ve dokuz bölümden oluşan diğer tabyaları da Abdülmecit Han yaptırmıştır. Bu iki tabyada da çok ince mühendislik hesapları yapılmış () üst tarafları kubbe şeklinde örülerek üzerlerine toprak döşenmiştir. Bu şekilde düşmanın attığı 450-750 kg ağırlığındaki topların yaptığı basıncın toprak yüzeye eşit şekilde yayılması sağlanarak günümüze kadar korunmuştur.

  Savaş sonrasında yüzüne bile bakılmayıp koyun ağılı olarak kullanılan bu yapılar, 2005 yılında hiçbir koruyucu önlem alınmadan Çanakkale’deki askerler tarafından temizlenmiştir. Bu kadarına da şükür eder daha da iyiye gitmesini temenni ederiz.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yaşlılara Saygı Haftası'nın Önemi, Özellikleri Nelerdir
 3. Tunceli Hamidiye Medresesi, Hamidiye Medresesinin özelliği
 4. NATO'nun Askeri Gücü, Önemi, Özellikleri Nelerdir Bilgi
 5. Ormancılık, Ormancılığın Tanımı, Açıklaması, Önemi, Özellikleri Nelerdir
 6. Kilitbahir Ve Çimenlik Kalesi, Önemi, Özellikleri Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri