Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Uygur Türeyiş Destanı uygur dönemi türeyiş destanı Kısaca türeyiş destanı Uygurların Türeyiş Destanı Özeti Büyük Hun Hakanlarından birinin iki kızı vardı. Kızlarının ikisi de bir

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Uygurların Türeyiş Destanı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Uygur Türeyiş Destanı
  uygur dönemi türeyiş destanı
  Kısaca türeyiş destanı

  Uygurların Türeyiş Destanı Özeti

  Büyük Hun Hakanlarından birinin iki kızı vardı. Kızlarının ikisi de bir birinden güzeldi. Öyle güzeldi ki, Hunlar, bu iki kızın da, ancak ilahlarla evlenebileceğine inanıyor ve bu kızların insanlar için yaratıldığını söylüyorlardı.
  Hakan da aynı şekilde düşündüğü için kızlarını insanlardan uzak tutmanın yollanın aradı, ülkesinin en kuzey ucunda, insan ayağı az basan veya insan ayağı hiç görmeyen bir yerinde, çok yüksek bir kule yaptırdı.

  Kızların ikisini de bu kuleye kapattı. Ondan sonra da aklınca inandığı ilaha yalvarmağa, gelip kızlarıyla evlenmesi için yakarmağa başladı. Öyle yalvarıyor, öyle yakarıyordu ki sonunda bir gün. Hakanın kendi aklınca inandığı İlâh dayanamadı ve bir Bozkurt şekline girip geldi. Hun Hakanının kızlarıyla evlendi.

  Bu evlenmeden bir çok çocuklar doğdu; bunlara Dokuz Oğuz-On Uygur denildi. Çocukların hepsinin sesi Bozkurt sesine benzedi. Yine bu çocuklar, birer Bozkurt ruhu taşıyarak çoğaldılar.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Uygurların En Önemli Özelliği Nedir
 3. Türeyiş Destanı Hangi Türklere Aittir
 4. Manas Destanı Özeti - Büyük Türk Destanlarından Manas Destanı
 5. Türeyiş destanı özeti
 6. Türeyiş Destanı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri