Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Göktürk Devleti’nin Kültürel Özellikleri Göktürk Devleti’nin Kültürel Özellikleri nedir Göktürk Devleti’nin Kültürel Özellikleri hakkında bilgi Göktürk Devleti’nin Kültürü ve Özellikleri Göktürklerde Kültür İnanç ve kuruluş
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 4      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Göktürk Devleti’nin Kültürü ve Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Göktürk Devleti’nin Kültürel Özellikleri
  Göktürk Devleti’nin Kültürel Özellikleri nedir
  Göktürk Devleti’nin Kültürel Özellikleri hakkında bilgi

  Göktürk Devleti’nin Kültürü ve Özellikleri
  Göktürklerde Kültür

  İnanç ve kuruluş mitolojisi

  Göktürkler inanç ve düşünce yapılarına göre Göktanrı (Tanrı veya Tengri) tarafından devlet kurma görevinin kendilerine verildiğine inanır ve bu doğrultuda hareket ederlerdi. Bu yüzden kendilerini Göktürk olarak tanımlamışlardır. Gök rengi, yani mavi kutsaldı. Yine ibadetler göğe en yakın yerlerde, yükseklerde yapılırdı. Bugün halen Anadolu'daki Türkmenler, belli kutlamalar için yüksek dağlara, tepelere çıkmaktadırlar.
  Göktürklerde hükümdar soyunun adı yazılı Çin kaynaklarına ve Türk sözlü geleneğinegöre Asen (Asena, Zena, Aşena, Aşina ) dir. Bu kaynaklarda Göktürk Kağanlığını kuran bu ailesi kendi tanımlamada dişi bir kurdun soyundan geldiği anlatılmaktadır.

  Tuğ

  Doğu Göktürk kağanlarından Şipi Kağan , Suy Hanedanın son ve Tang Hanedanı’nın ilk yıllarından Çin’in iç siyasetine müdahale etmiştir. 617 yılında Çin otoritesine karşı isyan eden Çinli general Liang Şitu ’na kendi askerlerini komuta ettirmiş ve Tadu Bilge Kağan unvanı ve kurt başlı tuğ ’u armağan vermiştir. Aynı şekilde Liu Vuşu ’a Dayan Kağan unvanı ve kurt başlı tuğu vermiştir.

  Sanat Ve Edebiyat

  Orta Asya'da yapılan araştırma ve kazılarda Göktürkçe yazılı eserler bulunmuştur. Para, taş ve ağaç üzerine yazılan metinlerden, para ve taşlar üzerine yazılanlar günümüze kadar gelmiştir.
  İlk Türk abidelerinde yazılara altıncı yüzyılda rastlanmıştır. Bunlar kısa metinlerdir. Elde kalan Bengü Anıtları, Orhun Yazıtları veya 'Türük Bengü Taşları' da denen üç büyük yazıttır. Taşların üzeri oyulmak suretiyle yazılmıştır. Bu yazıtlar; Göktürk Kağan'ı Bilge Kağan, Kül Tigin ve Vezir Bilge Tonyukuk adlarına yazılıp, dikilmiştir. Yazıtlar kireç taşına yontularak yazıldığından zaman ve açık havanın tahribatına maruz kalıp, bozulmuştur. Bu yüzden bazı satırları ve birçok kelimeleri okunamaz durumdadır. Kül Tigin kitabesi, içlerinde en az tahribata uğrayanıdır

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Göktürk devleti'nin türk tarihindeki önemi
 3. Göktürk devleti'nin ikiye ayrılması ve yıkılması
 4. Göktürk Devleti’nin Kültürel Özellikleri
 5. Çin Kültürü,Çin Kültürü Hakkında Bilgi, Çin kültürünün özellikleri, Çin kültürü ve özellik
 6. Türk Alfabeleri - Göktürk Alfabesi - Göktürk Alfabesi nedir - Göktürk Alfabesi hakkında
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri