Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Adalet Partisi nasıl kuruldu? Adalet Partisi; Şubat 1961’de Ragıp Gümüşpala başkanlığında kurulan ve feshedildiği Ekim 1981’e dek çeşitli aralıklarla 11 yıl iktidarda kalan Türk siyasi

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Adalet Partisi nasıl kuruldu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Adalet Partisi nasıl kuruldu?

  Adalet Partisi nasýl kuruldu?-adalet-partisi.jpg

  Adalet Partisi; Şubat 1961’de Ragıp Gümüşpala başkanlığında kurulan ve feshedildiği Ekim 1981’e dek çeşitli aralıklarla 11 yıl iktidarda kalan Türk siyasi partisi.

  Demokrat Parti mirasına sahip çıkan ve eski Demokrat Partililer tarafından kurulan Adalet Partisi (AP) 27 Mayıs ihtilaline karşı tutumu ile girdiği ilk seçimde yüzde 34’ten fazla oy alarak 2. parti oldu.


  Seçimin ardından Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte koalisyona girdi ancak ardından 1962 yılında koalisyonun dağılması ile birlikte aktif muhalefet yapmaya başladı.

  1964’te Süleyman Demirel’in başkanlığa gelmesinden sonra oylarında büyük artış olan parti 1965’te yüzde 52,9 ve 1969’da yüzde 46,5 oy oranıyla tek başına iktidar oldu.

  Adalet Partisi dağılıyor

  12 Mart döneminde orduyu karşısına alma pahasına meclisteki çoğunluğunu kullanarak Cumhurbaşkanlığı seçiminde Genelkurmay Başkanı Faruk Gürler yerine Fahri Korutürk’ün gelmesi sağlandı.

  70’li yıllarda hızla oy kaybeden AP 1974’te muhalefete düştü. Özellikle sağdaki bölünme nedeniyle zayıflayan partiden kopmalar oldu. Ayrılan milletvekilleri genellikle Milli Nizam Partisi’ne üye oldular.

  Kasım 1979’da Adalet Partisi mecliste bir azınlık hükümeti kurdu. Bu hükümeti MSP ve MHP dışarıdan destekliyordu.

  AP kurulduğu yıllarda uyguladığı ekonomi politikalarıyla küçük üreticiyi koruyan bir partiyken özellikle 12 Eylül döneminde dış ticarete önem veren bir anlayışa sahip oldu.

  12 Eylül 1980’deki askeri müdahalenin ardından diğer tüm siyasal partilerle birlikte Adalet Partisi de feshedildi ve yöneticilerine siyaset yasağı kondu.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Adalet Bakanlığı Ne Zaman Kuruldu
 3. Adalet ve Kalkınma Partisi Adalet ve Kalkınma Partisi tarihçesi - Adalet ve Kalkınma Parti
 4. Adalet Partisi(AP)'nde en uzun süre genel başkanlık yapan siyaset ve devlet adamı kimdir
 5. çay partisi gifleri, çay partisi resimleri, çay keyfi resimleri, buyrun çay partisi, sevda
 6. Adalet Partisi ne zaman kurulmuştur?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri