Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

sanayi alanında yapılan inkılaplar nelerdir , Sanayi alanında yapılan yenilikler nedir Tarıma paralel olarak yok denecek durumda olan bir sektördü. 1927 yılında “Teşvik-i Sanayi Kanunu”
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 6      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sanayi alanında yapılan yenilikler

  Sponsorlu Bağlantılar
  sanayi alanında yapılan inkılaplar nelerdir,
  Sanayi alanında yapılan yenilikler nedir

  Tarıma paralel olarak yok denecek durumda olan bir sektördü. 1927 yılında “Teşvik-i Sanayi Kanunu” çıkarılarak bu sektörün temelinin atılması ve canlandırılması için şahsi girişime fırsat tanındı. Sermaye yetersizliği, teknik eleman azlığı, 1929-1931 Dünya Ekonomik Bunalımı gibi sorunlar yüzünden istenilen sonuç alınamayınca, devlet tarafından “Birinci Beş Yıllık Kalkınma Planı” hazırlanarak, uygulanmaya başlanmıştır.

  Beş Yıllık Kalkınma Planı çerçevesinde Sümerbank(1933), Maden Tetkik Arama Enstitüsü/MTA, Elektrik İşleri Etüd İdaresi, Etibank(1935) gibi müesseseler kurulmuştur. Tekstil sanayi, demir-çelik sanayi, çini sanayi, sömikok fabrikası, sudkostik, klor, suni ipek, selüloz, kağıt vs. tesisleri, sanayi planına uygun olarak açılmış ve 1936 yılında “II. Kalkınma Planı” hazırlanmış, fakat savaş yüzünden uygulanamamıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Sağlık alanında yapılan yenilikler
 3. Tarım alanında yapılan yenilikler
 4. Ulaştırma alanında yapılan yenilikler
 5. sanayi alanında yapılan yenilikler nelerdir
 6. Hukuk Alanında Yapılan Yenilikler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri