Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tunceli Tunceli Mezar Taşları Nerede , Tunceli Tunceli Mezar Taşlarının önemi Tunceli çevresinde , özellikle Ulukale yakınında Akk oyun lu ve Karak oyun lu dönemlerinden

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tunceli Tunceli Mezar Taşları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tunceli Tunceli Mezar Taşları Nerede, Tunceli Tunceli Mezar Taşlarının önemi

  Tunceli çevresinde, özellikle Ulukale yakınında Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerinden kalma mezar taşları bulunmaktadır. Bu mezar taşları XV.-XVII. Yüzyılda bölgede yapılmış koç ve at motifli mezar taşlarının en erken örnekleridir. Akkoyunlu ve Karakoyunlu dönemlerine ait mezar taşları yeterli biçimde yayınlanmamıştır.

  Yöreye hâkim olan Akkoyunluların buradaki varlıklarını gösteren belgelerdir. Bu tür mezar taşları blok taşlar oyularak meydana getirilmiştir. Çoğunlukla koyun ve at motifleri işlenmiştir. Ayrıca blok halinde dikey sütunlar olarak da mezar taşları yapılmıştır. Bu taşlarda dikkati çeken bir nokta ise üzerlerinde bir yazı veya kime ait olduklarını belirten bir bilginin olmamasıdır.

  Tunceli mezar taşları Selçukluların Ahlat’taki mezar taşları ile şekil ve form olarak yakınlık göstermektedir. Ancak Ahlat mezar taşlarında kitabeler olmasına rağmen, buradaki mezar taşlarında yazıya yer verilmemiştir.

  Bunun yanı sıra insan başlı mezar taşlarına da Ulukale’de rastlanmıştır. Örneğin Ulukale girişindeki baştaşı yerine ölen bir kişinin büstünün konulduğu mezar taşını Ahmet Altınoluk isimli bir duvarcı ustası yapmıştır. Ayrıca çevre köylerde de buna benzer mezar taşları ile karşılaşılmıştır. Yörede yapılan araştırmalarda bu tür insan başlı mezar taşlarının yakın tarihlerde de yapıldığı görülmüştür.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tunceli Çemişgezek (Tağar) Köprüsü, Tunceli Çemişgezek Köprüsünün Önemi
 3. Tunceli Hanım Köprüsü, Tunceli Hanım Köprüsünün Özelliği
 4. Tunceli hangi bölgede, Tunceli hangi coğrafi bölgededir
 5. Tunceli gezilecek yerler, Tunceli resimleri
 6. Ahlat Mezar Taşları (Bitlis), Ahlat Mezar Taşları tarihi
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri