Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

tunceli'nin yemekleri,tunceli yemekleri,tunceli'nin yöresel yemekleri,tunceli yemek tarifleri Oldukça zengin yemek kültürüne sahip olan Tunceli'nin yöresel yemekleri arasında Zerefet (Babiko), Sirekurt, Sirepati, Keşkek, Kavut, Patila unlu
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 15      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tuncelinin Yemekleri, Tuncelinin Meşhur Yemekleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  tunceli'nin yemekleri,tunceli yemekleri,tunceli'nin yöresel yemekleri,tunceli yemek tarifleri

  Oldukça zengin yemek kültürüne sahip olan Tunceli'nin yöresel yemekleri arasında Zerefet (Babiko), Sirekurt, Sirepati, Keşkek, Kavut, Patila unlu yemeklerine örnek verilebilir. Yöreye özgü bitki ve sebze yemeklerinden, Gulik Yemeği, Mantar Yemeği, Döğme Çorbası, Döğme Pilavı, Gulik Çorbası, Guriz Yemeği ile kurutulmuş sebze yemekleri sayılabilir. Geleneksel yöresel tatlılar arasında Helva, Dut Tatlısı, Aşure, Pancar tatlısı, Kabak Tatlısı, Heside (sulandırılmış Dut pekmezi, un ve tereyağı) ile baklava yer almaktadır.

  Zerefet ( Babıko , Pargaç )  Yapılışı

  Pisirilmis ekmegin üstü yuvarlak daire gibi biçakla kesilir. İçi iyice boşaltılır.. Boslukta çikarilan pismis ekmek, elle ufaltılır ; Ayri bir kap’a konulur.Sonra ufaltılan ekmek tekrar çıkarıldığı gömbe'nin içine konur.

  İsteğe göre sarmısaklı veya sarmısaksız ayran, kasik ile ufaltilan ekmegin üstüne ilave edilir.Son olarak eritilmiş terayağı'da üstüne ilave edildikten sonra yenmeye hazır hale gelmiş olur.

  Şir ( Şire kut )

  Yapılışı

  Şir için hazırlanan hamur kıvamına geldikten sonra yuvarlak bir hale getirilerek, metel saçin altina yerlestirilir. Saç, hamurun üstüne konulur. Sicak kül ve ates, metel saçin üstüne serpistirilir. Hamurun pistigi tahmin edildikten sonra sac'dan çikarilir. Agaç kütügünden yapilmis,topike ( yoksa bildigimiz tencereye ) konur. aletin içine ekmek parça parça edilerek konulur.

  Yogurt veye sarmisaklı ayran azar azar topikenin içine aktarilir. Gine metel olan ostom ile dövülerek hamur haline getirilir. Metel olan sini’nin (Büyük tabak) içine aktarilir. Tahta veya metel kasik ile etrafini düzelttikten sonra tam ortasinda çukur açilir.Eritilmis tere yagi, bu çukur’a doldurulur.Bu işlemlerden sonra afiyetle yenmek üzere servis edilir.

  Xesıla ( Hasıl )


  Yapılışı

  Hasıl yemegi bulgur , un , tere yağı ve ayrandan yapılan bir yemektir.Sıcak suyun içerisinde bulgur iyice kaynadıktan sonra kıvamına gelene kadar azar azar un eklenir.

  Hasıl kıvamını bulunca bir tavada eritilmiş olan tere yağı hasılın ortasında açılmış havuzun içine boşaltılır.Son olarak hasılın çevresine ayran dökülür ve afiyetle yenir.İsteğe göre çeşitli baharatlarda eklenebilir.

  Bızıke Dorakın ( Patila )

  Yapılışı

  Evde yapılmış hamurun içine tulum peyniri ( veya çökelek ) soğan'dan yapılmış iç eklenir.Hamura iç ekledikten sonra diyer tarafı kapatılır ; köyde sacın üstünde , şehirde ise sac kullanılmadığı için üstü açık elektirikli fırınlarda pişirilir.Piştikten sonra patila sıcakken içine tere yağı konur ; ve servise hazır hale gelir.

  Tutmaç ( Pastıkan )Çorbası


  Yapılışı


  Tarifi ve yapılışı halk arasında bilinen isimleriyle Yayla Çorbası veya Ayranlı Çorba gibidir.Fakat Tutmaç Çorbası'nı yayla çorbasından farklı kılan yanı Ayranlı Çorbadaki gibi Ayrandan yapılmıyor olmasıdır.


  Tutmaç Çorbasının ana ve en önemli malzemesi yöresel adıyla Pastıkan Peyniridir.Yörede üretilen bu peynirle yapılır.Tarifi Yayla Çorbası gibidir fakat tek fark ayran yerine Pastıkan kullanılıyor olmasıdır.


  İsteğe göre döğme veya Ev Erişltesiyle yapılabilinir.Yörede çok yapılıp tüketilen lezzetli bir çorbadır.


  Şire Saç ( Şire Seri )

  Yapılışı

  Şire Saç mantık olarak zerefet gibi yapılır.Tek fark könbe ( Pişmiş yuvarlak ekmek ) yerine ince köy ekmeginden ( Lavaş , Yufka ) yapılır.Köy ekmeği yuvarlak daireler şeklinde sarılır..Sarılan köy ekmekeri fırında veya kuzuneli sobada ısıtılarak üzerine kızgın tereyağı ile ayran ilave edilerek servis edilir..

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tuncelinin Yöresel Yemekleri, Tunceli Yemek Kültürü
 3. Tuncelinin neyi meşhur, Tuncelinin nesi meşhur
 4. Tuncelide ne yenir, Tuncelinin meşhur yemekleri
 5. Bolu yöresel yemekleri, bolu yemekleri,bolu yöresi yemekleri,bolunun yemekleri,bolu meşhur
 6. İçelin (Mersinin) Yemekleri, Mersin'in Yemekleri,mersin yöresinin yemekleri,içel yemekler
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri