Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türk devletlerinin kültür sanat ve estetik anlayışlarının oluşumu ve gelişmesi nasıl olmuştur, Türk devletlerinin kültür sanat ve estetik anlayışlarının oluşumu ve gelişmesi kısa bilgi, Türk
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 46      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türk Devletlerinin Kültür Sanat Ve Estetik Anlayışlarının Oluşumu Ve Gelişmesi İle İlgili Yazı

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türk devletlerinin kültür sanat ve estetik anlayışlarının oluşumu ve gelişmesi nasıl olmuştur,
  Türk devletlerinin kültür sanat ve estetik anlayışlarının oluşumu ve gelişmesi kısa bilgi,
  Türk devletlerinin kültür sanat ve estetik anlayışlarının oluşumu ve gelişmesi özet


  Dil
  Türkler Göktürk Uygur Araplar (halk)Arap Mani Brahmi Süryani Grek İbrani Kiril Latin alfabelerini kullandılar. Türkiye''de 1928''den beri Latin alfabesi kullanılmaktadır. Türk dili zengin bir sanat geleneğine sahiptir ancak son yüzyıldaki kültür değişmesiyle Batı dillerinin etkisi altındadır. Küreselleşme dünya kültürlerine Amerikan kültürü''nü hayat tarzı olarak en küçük köylere kadar benimsetmekte ulusal kültür unsurları yabancı kültürüyle ikilik içinde yaşamaktadır. Türk dilinin zengin atasözleri ve deyimleri dahi dublaj diline feda edilmektedir.

  Sanat
  Mimaride dini yapılar anıtsaldır. Yakınçağa kadar temel üslup Koca Sinan''da belirginleşmiştir. Resimde ve heykelde din kültürünün etkisiyle gelişme olmamıştır ancak minyatür ve süsleme sanatlarında olmuştur. Türk sanatı çini hat ebru ve seramikte tezhip ve halıcılıkta gelişmiştir.
  Müzik gerek sivil gerek askeri müzikte sanat müziğinden hafif müziğe evrilir. Dini müzik Türk müziğinin önemli unsurudur. Halk müziği klasik ve arabesk özelliktedir. Türk sanat müziği çağdaş bir sesle hafif müzik klasik ve pop müzikle gelişmektedir.

  Türk edebiyatı şiir hikâye roman deneme mizah eleştiri dallarında eski ve yeni formatlarda dünya dillerine çevrilen eserler üretmektedir. Sözlü edebiyat geleneği dini edebiyat formunda yaygındır ve en meşhuru kandillerde okunan mevliddir. Halk edebiyatında dünya kültürüne Nasreddin Hoca tanıtılmış halk danslarıyla ve seyirlik sanatlarla tarihi kültür yapıları yaşatılmıştır.

  Geleneksel Türk sanatları, Türk kültürünün bir kısmını meydana getiren sanat ve sanat uslupları. Geleneksel Türk sanatlarının bir kısmı İslam öncesi dönemden kaynaklanır. Bir kısmı ise İslam ile birlikte gelişmiştir.Bu sanatların başında Minyatür gelmektedir

  İslam sonrası gelişen sanatlar
  Türkler İslam dinini kabul ettikten sonra doğal olarak sanat alanında Türk-İslam sentezi sanatlar ortaya çıkmış oldu. Tezyîni Sanatlar, Türk Musikisi, Türk Mutfağı, Mimari, Temaşa Sanatları bu sentezin etkisinde kaldı.

  Tezyîni Sanatları olarak Bezeme, Hat sanatı (Hüsn-i Hat), Tezhib, Yaprak Üzerine Hüsn-i Hat, Tuğra, Ferman, Ebrû, Gravür, Kat'ı, Çini, ve Kalemişi,Seramik örnek gösterebiliriz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Halı Ve Kilim Dokumalarında Türk Kültür Sanat Ve Estetik Anlayışı
 3. Türk Kültür Ve Sanat Anlayışının Gelişiminde Uygur Ve Selçuklu Devletlerinin Rolü Nedir
 4. türk kültürünün sanat ve estetik anlayışının oluşumu ve gelişimi
 5. Kültür Sanat Ve Estetik Anlayışı Hakkında Yazı Bilgi
 6. Türk kültür, sanat ve estetik anlayışındaki değişim ve sürekliliğe ilişkin yazı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google

 8. Kayıtsız Üye

  Sponsorlu Bağlantılar
  çok teşekkür ederim forumlord 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 10. Arkadaşa Bakıp Çıkçaktım

  TÜRK KÜLTÜRÜ VE SANAT TARİHİ

  Türklerin anayurdu Orta Asyadır. Orta Asyada kurulan ilk türk devletlerinden itibaren sanat ve estetik anlayışının oluşmaya başladığını görüyoruz

  Hunlar ve Köktürklerde göçebe yaşam tarzı sebebiyle dokumacılık , Uygurlar yerleşik hayata geçmelerinden dolayı kağıt , matbaa kullanmışlar ve ilk kalıcı mimari eserleri bıraktıklarını görüyüruz .


 11. Kayıtsız Üye

  çok teşekkür ederim


 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri