Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Osmanlilar Döneminde Kadilik Osmanlilar , kendilerinden önceki Islam devletlerinin geleneklerine uyarak kadi tayininde cok titiz davrandilar. Zira , Islam´a göre adaletle hükmetmek bu din in

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Osmanlilar Döneminde Kadilik

  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlilar Döneminde Kadilik

  Osmanlilar, kendilerinden önceki Islam devletlerinin geleneklerine uyarak kadi tayininde cok titiz davrandilar. Zira, Islam´a göre adaletle hükmetmek bu dinin en önemli prensiplerinden biridir. Bu bakimdan Osmanlilar, herhangi bir kimseyi degil, her yönü ile taninmis, alim ve gövenilir kimseleri bu makama getiriyorlardi.

  Osmanlilarda kadi nasbi ilk defa Osman Gazi tarafindan, kayinpederi Seyh Edebali´nin damadi ve talebesi Dursun Fakih ile baslar. Devletin, istiklal ve hükümranligina bir isaret olan ilk Cuma hutbesini de bu zat okumustu (Ali Emiri; "Mesihat-i Islamiye Tarihcesi" ilmiye SAlname, Istanbul 1334, s. 315-316).

  Osmanli devlet teskilatinda, kadi´nin adli görevi yaninda idari, ilmi, beledi ve hatta askeri görevi de vardir. Cünkü Osmanli sehir idaresinde beledi ve mülki idare fonksiyonlari birbirinden kesin cizgilerle ayrilmamistir. Kadi, sehrin yargi mercii oldugu kadar, asayisin amiri, vakiflarin denetleyicisi, beledi hizmet ve zabita görevlerinin de amiridir. Bütün bu vazifeleri yerine getirirken bazi yardimcilari bulunmaktadir. Böylece onun yükü kismen de olsa hafifletilmis oluyordu.

  Osmanli toplumunda önemli yeri bulunan kadilar, biri Anadolu, digeri de Rumeli olmak üzere iki kadiaskerlige bagliydilar.

  Osmanli ülkesinde kadi olabilmek icin medresenin yüksek derecelerinden mezun olmak gerekiryordu. Bunun aksini düsünmek mümkün degildir. Tahsilsiz sadrazam olunabilirdi, ama Islam hukuku ögrenimi görmemis tahsilsiz bir kimse en kücük bir kazaya bile kadi olamazdi.

  Osmanli kadisi sancak ve kazalara tayin edilirdi. Hiyerarside sancak kadilari daha üstün idiler. Kadi ilk olarak kazaya tayin edilerek yevmiye 20 akca ile vazifeye baslardi. Bir kadi terfiden son basamaga geldiginde yevmiyesi 150 akcaya yükselmis olup "esref-i kudat" adi ile anilan zümreden sayilirdi. Kaza kadilarinin görev süresi bir yerde 20 ay, mevleviyetlerde de bir seneyi gecemezdi (Tevkii Abdurrahman Pasa, "Osmanli Kanunnameleri", Milli Tetebbular Mecmuasi, 1331, I, 541). Bu müddet dolduran kadi, görevi bitmis sayilarak, yerine sirada olan bir baskasi atanirdi.

  (S.I.A.).


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Cumhuriyet Döneminde Uşak'ta Siyaset ve Siyasetçiler Kitap Özeti Buğra İnal Kitapları Bu
 3. 0-3 yaş döneminde televizyonun etkileri
 4. Osmanlı Döneminde Zaman Ölçümü Hakkında Bilgi ,Osmanlı Döneminde Zaman Ölçümü , Osmanlı Dö
 5. Osmanlı'da hala merak edilen giyim kuşamı, Osmanlı'da da halkın giyiniş tarzı, Osmanlı Dön
 6. Osmanı Döneminde Para
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri