Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar Milli Kültürün unsurları hakkında - milli kültür yapısı Medeniyet deyince iki kişiyle başlayıp, milyonlara varan insan topluluklarında “fertlerin davranışları” akla gelir. İnsanlar

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar

  Sponsorlu Bağlantılar
  Medeniyetleri Oluşturan Unsurlar

  Milli Kültürün unsurları hakkında - milli kültür yapısı

  Medeniyet deyince iki kişiyle başlayıp, milyonlara varan insan topluluklarında “fertlerin davranışları” akla gelir. İnsanlar arasındaki davranış biçimine “medeniyet” denir.
  Lügatte medeniyet ‘insanca iyi ve ferah yaşayış, adaletseverlik, şehirlilik, yaşayış ve sosyal ilişkilerde, ilim, fen ve san’atta tekâmül etme’ olarak verilir. Medeni insanlar da ‘faziletli, terbiyeli, kibâr, şehirli’ olarak tarif edilir. Medeniyetin zıddı olan deniyet ‘aşağılık, alçaklık, vahşet ve ahlaksızlık’ olarak tanımlanır. İngilizcede medeni’nin karşılığı olan ‘civilized’ ise ‘kibar, nazik, ince’ anlamına gelir ve medeni’nin zıddı olan ’savage’ ise ‘vahşi, yabani, medeniyet görmemiş, barbar, canavar ruhlu’ anlamlarında kullanılır. Yani medenilik zati bir hasiyet değil, kişilerin başkalarıyla ve çevresiyle olan ilişkilerinde ortaya çıkan bir hasletttir.
  Medeniyetin insanlığa sunduğu faydalar apaçık görüldüğü halde, insanların çoğu medeniyete, ve onun son merhalesi olan küreselleşmeye şüphe ve tedirginlikle yaklaşmaktadır. Bunun sebebi, geçmişte kuvvet bir elde toplandığı zaman, bunun nasıl zayıfları yutmakla beslenen bir zulüm makinası olarak kullanıldığı ve mutlu bir azınlığa menfaat sağlarken büyük insan kitlelerini nasıl köleleştirdiği ve nasıl büyük menfaat çatışmalarına sebep olduğunun hafızalarda hala taze olmasıdır.
  Günümüzde medeni toplum diye anılan bir çok toplumun aslında amaçlarının medeniyet ve insanlık adına değil menfaat(çıkar) çatışmaları nedeniyle birbirlerine nasıl baktığına (!) şahit olmaktayız.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Medeniyeti oluşturan unsurlar nelerdir
 3. Su Döngüsünü Oluşturan Unsurlar
 4. Kamuoyunu Oluşturan Unsurlar
 5. Ekosistemi Oluşturan Cansız Unsurlar
 6. Paylaş Facebook Twitter Google


 7. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri