Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Osmanlı'da en yüksek maaşı kim alıyordu? 600 sene dünyaya hakim olan cihan imparatoru Osmanlılarda en fazla maaşı padişah alıyor sanıyorsanız , yanılıyorsunuz. İşte bu sorunun

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Osmanlı'da en yüksek maaşı kim alıyordu?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Osmanlı'da en yüksek maaşı kim alıyordu?  600 sene dünyaya hakim olan cihan imparatoru Osmanlılarda en fazla maaşı padişah alıyor sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. İşte bu sorunun cevabı:


  Benjamin Franklin Ödüllü yazar Aslı Sancar, Osmanlı Devleti’nde en yüksek maaşı padişahların değil Valide Sultanlar’ın aldığını söyledi. Sancar, “Valide Sultan’a, padişahın maaşının 3 katı veriliyordu” dedi."Osmanlı'da Kadının Yeri" üzerine araştırmalar yapan ünlü yazar Aslı Sancar, batının Osmanlı Kadını hakkındaki peşin hükümlerini “Osmanlı Kadını: Efsane ve Gerçekler" isimli kitabıyla silmeyi başardı. Sancar'ın İngilizce olarak kaleme aldığı eser, Avrupa'nın en prestijli ödülü olan Benjamin Franklin'e layık görüldü. 2008 yılı Tarih/Politika ve kapak tasarımı kategorilerinde ödülleri kucaklayan kitap, batının Osmanlı kadını hakkında doğru bildiği yanlışları, tarihi belgelerle düzeltiyor.

  KAYITLAR İNCELENDİ

  Sancar şöyle konuştu; "Avrupalılar, Osmanlı kadını hakkında bilgi edinebileceği kaynak konusunda sıkıntı yaşıyor. Batı, yıllarca Osmanlı Devleti'nin kadına 2. sınıf vatandaş muamelesi yaptığını düşündü. Kadının hapsedildiğine inandırıldılar. Kitabı okuyunca da Osmanlı'nın gözlerindeki imajının değiştiğini belirttiler. Bu beni çok mutlu etti."

  Osmanlı Devleti'nde kadına olağanüstü hakların verildiğini anlatan Sancar, mahkeme kayıtlarını incelediğini belirtti. Sancar sözlerini şöyle sürdürdü; "İngiltere'de yüz yıl öncesine kadar kadının dava açma ve mal sahibi olma hakkı yoktu. Ancak eşi üzerinde mahkemeye gidebilirdi. Kendi malı varsa bile evlendiği zaman bütün hakkı eşine geçiyordu. Osmanlı'da ise kadın dava açabilir, evlilik kontratı imzalayabilir, eşinin mirasından yararlanabilirdi. Kadın, eşine verdiği parayı bile geri isteyebilirdi."

  ADALETLİ DAĞILIM

  Sancar, Osmanlı'da kadının hapsedildiğinin doğru olmadığının da altını çizdi. Dönemde kadınların çeşitli işlerde çalıştığını belirten ünlü yazar, her birinin de hakkının verildiğini kaydetti. Sancar, sarayda çalışan işçiden padişaha kadar herkesin maaş aldığını söyleyerek, "Ben en yüksek maaşı sultanın aldığını düşünüyordum. Araştırmalarım sonucunda Valide Sultan'ın maaşının oğlunun maaşından yüksek olduğunu gördüm. Hatta Valide Sultan'a, padişahın maaşının 3 katının verildiği öğrendim" dedi.

  GEÇMiŞE GÖNÜL VERDi

  Asllıı Sancarr 1944’’tte Amerika'da doğdu. Ohio State Üniversitesi İngiliz Edebiyatı Bölümü’nü bitirip, aynı bölümde master yaptı. 2 yıl öğretim görevlisi olarak çalıştı. Eşiyle üniversite okurken tanıştı. 1969’da Müslüman oldu. 1976'da Türkiye'ye yerleşti. 1980’de Osmanlı'da Kadın ve Aile Dergisi’nde yazılar yazdı. Türkiye'de Osmanlı Kadını'nın hayatını, hakkında karşılaştığı yorumların doğru olmadığını düşünerek araştırmaya başladı.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Özürlü Maaşı Sorgulama - Engelli Mağdur Maaşı Öğrenme
 3. Dünyanın En Yüksek Dağlarının İsimleri Nelerdir, dünyanın en yüksek dağları,dünyanın en yü
 4. Dünyadaki En Yüksek Şelalelerin İsimleri, dünyadaki en yüksek şelale,dünyadaki en yüksek ş
 5. Yüksek kan şekerini ihmal ediminin sonuçları, Yüksek kan şekerini hiçe saymayın, Yüksek Ka
 6. Engelli bakım maaşı, engelli bakım maaşı nasıl alınır, engelli bakım maaşını almak için ge
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri