Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Tercüman-I Hakikat Gazetesi (1878) , Özellikleri , Etkisi II. Abdülhamit döneminde yayımlanan en önemli gazete , 1878’de çıkmaya başlayan Tercüman-ı Hakikat Gazetesi , Ahmed Mithat

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Tercüman-I Hakikat Gazetesi (1878), Özellikleri, Etkisi Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Tercüman-I Hakikat Gazetesi (1878), Özellikleri, Etkisi

  II. Abdülhamit döneminde yayımlanan en önemli gazete,1878’de çıkmaya başlayan Tercüman-ı Hakikat Gazetesi, Ahmed Mithat Efendinin başarılı kalemi ile ve hükümeti tenkit etmeyen büyüklere şantaj, dalgalanma özelliğinde olmayan ciddi haberciliğiyle bu devrin en uzun ömürlü ve itibarlı gazetesi oldu. Daha sonraki senelerde Ahmet Midhat Efendinin damadı Muallim Naci’nin idare ettiği bir edebi ilave verdi. Bu son derece ciddi ve terbiyevi bir edebiyat mecmuasıydı.

  Çocuklar için haftalık ilaveler verdi. Bu gazetede telif romanlar tefrika edildiği gibi, batı klasikleri de veriliyordu. Midhat Efendi bu arada 150’den fazla roman ve ilmi kitap yayınladı. Kitaplar, çekici ve akılcı bir üsluba sahip olduğundan, okutucu ve öğreticiydi. On dört ciltlik Avrupa Tarihi, üç ciltlik Dünya Tarihi serileri, o devirde halk tarafından merakla okundu.

  Ayrıca, Tercüman-ı Hakikat gazetesi tarafından açılan yardım kampanyası Osmanlı hükümetinin yaptığı yardımların paralelinde olarak, İstanbul’da yayımlanan ve Ertuğrul’un battığını ilk kez Bahriye bakanı da dahil kamuoyuna duyuran Tercüman-ı Hakikat gazetesi tarafından da şehit ailelerine ve yetimlerine yardım toplanmaya başlanmıştı. Bu gazete gericiliğe ve tutuculuğa savaş açmıştır.

  Daha sonraları Ağaoğlu Ahmet’inde sert yazılar yazdığı gazete, devamlı suretle ittihatçılarla yapılan tartışmaların yayın aracı olmuştur. Balkan Harbi’nden sonra Ahmet Mithat’ın ölümü üzerine gazete Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar yayınlarını sürdürtmüş daha sonra kapanmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Terakki Gazetesi (1868), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 3. Mizan Gazetesi (1886), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 4. Musavver Gazetesi (1872), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 5. Muhbir Gazetesi (1866), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 6. Tercüman-ı Ahval Gazetesi (1860), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri