Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

İkdam Gazetesi (1894) , Özellikleri , Etkisi Ahmet Cevdet tarafından İstanbul’da çıkarılan günlük gazete. Yazarları Babanzade İsmail Hakkı , Abdullah Zühtü , Ahmet Rasim idi.
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  İkdam Gazetesi (1894), Özellikleri, Etkisi Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  İkdam Gazetesi (1894), Özellikleri, Etkisi

  Ahmet Cevdet tarafından İstanbul’da çıkarılan günlük gazete. Yazarları Babanzade İsmail Hakkı, Abdullah Zühtü, Ahmet Rasim idi. 24 Temmuz günü Hüseyin Cahit’te onlara katılmıştır. Abdülhamid döneminde birkaç defa kapatılmıştır. Ahmed Cevdet (Oran) kurduğu bu gazeteyi “siyasi Türk Gazetesi” olarak nitelemiştir

  Sonuç olarak baktığımızda, Tanzimat ile birlikte Batı ya ait pek çok edebi tür edebiyatımıza başarıyla uyarlanmıştır. Günümüzdeki yayınlanan pek çok yayın çeşidinin temelleri bu dönemde atılmıştır. Yukarıda belirtilen gazetenin dışında pek çok gazete bu dönemde yayınlanmış halkı bilgilendirme görevini başarıyla yapmıştır. Bu dönemde dikkat çeken bir başka önemli konu 1860 ta Türk basınının devlet ve hükümete karşı tavır alması, diğer dillerde yayınlanan gazetelerinde devletin birlik ve bütünlüğünü bozucu yayınlar yapması üzerine devlet bazı tedbirler almıştır.

  1864’te Matbuat Nizamnamesi düzenlenmiştir. Nizamname ile daha önce kurulmuş olan Babıali Tercüme odası, Matbuat müdürlüğü gibi kurumlara yeni görevler veriliyordu. Bunlar; siyasi nitelikteki yayınlara ruhsat vermek, yayınların içeriğini kontrol etmek, gazetelere verilecek resmi ilanları düzenlemek, Avrupa'da ülke aleyhi yayınlar yapan mecmuaların ülke içine girmesine engel olmak, aykırı davrananlara para ve hapis cezası uygulamak. Böylece devlet başta padişah ve diğer mensuplarını koruma altına almış oluyordu. Bu durum 1909’a kadar devam etmiştir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Terakki Gazetesi (1868), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 3. Mizan Gazetesi (1886), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 4. Musavver Gazetesi (1872), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 5. İbret Gazetesi (1870), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 6. Mümeyyiz Gazetesi (1869), Özellikleri, Etkisi Nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri