Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Türklerin İslamiyeti kabulünden sonra bilimsel gelişmelere bakışları ve k atkı ları nedir Müslüman olduktan sonra Türkler arasında birçok bilim adamları yetişmiştir. Biruni , Farabi ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 2      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Türklerin İslamiyeti kabulünden sonra bilimsel gelişmelere bakışları ve katkıları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Türklerin İslamiyeti kabulünden sonra bilimsel gelişmelere bakışları ve katkıları nedir

  Müslüman olduktan sonra Türkler arasında birçok bilim adamları yetişmiştir. Biruni, Farabi, İbni-Sina bunların birkaçıdır.
  İbni-Sina daha gençlik yıllarında dönemin felsefe, tıp, tabiiyat, teoloji, matematik alanında tüm bilgilerini öğrenmiş ve kendisine Aristo ve Farabi’den sonra gelen üçüncü öğretmen anlamında “muallim-i salis” denmiştir.
  İbni-Sina Kanun ve Şifa adındaki eseriyle bu bilimi o dönem için doruk noktasına çıkarmış ve bu kitaplardan yüzyıllarca yararlanılmıştır. O, kitaplarını, öğrencilerin kolayca okuyup ezberlemelerine yardım eden kısa notlar halinde kaleme almış; böylece tıp öğrenimini en iyi biçimde yapılması yolunda harcamıştır.
  Avrupalılar İbni-Sina’yı ölümünden yüz yıl geçince eserlerinin Latince çevirileri ile tanınmış ve bunları tıp fakültelerinde beş yüz yıldan fazla bir süre ders kitabı olarak okutmuşlardır. Osmanlı hekimleri de onun kitaplarından yararlanmışlardır. Örneğin Süleymaniye Tıp Medresesi’nde Kanun okutulmuştur.
  Farabi de Türklerin yetiştirdiği önemli bilim adamlarındandır. Felsefe ve görüşlerinin derinliği nedeniyle Aristo’dan sonra kendisine muallim-i sani denmiştir. Felsefe, mantık, ahlak, psikoloji, metot, fizik, kimya, astronomi, geometri, siyaset, sosyoloji, askerlik, din, tasavvuf, dil, edebiyat ve musiki ilgilendiği bilim dallarıdır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Mürekkebin İcadının Ve Kullanımının Günümüzdeki Bilimsel Ve Teknolojik Gelişmelere Katkıla
 3. Tekerleğin İcadının Günümüzdeki Bilimsel Ve Teknolojik Gelişmelere Katkıları Nelerdir
 4. Tekerleğin İcadının Günümüzdeki Bilimsel Ve Teknolojik Gelişmelere Katkıları Neler Olabili
 5. refik saydamın bilimsel gelişmelere katkıları
 6. İlk uygarlıkların bilimsel ve teknolojik gelişmelere katkıları nelerdir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri