Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

köşe yazısı nedir özellikleri nelerdir ? Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın Köşe yazısı nedir? Köşe Yazısı Nedir Vikipedi Gezi Yazısı, Anı, Makale, Deneme, Köşe Yazısı,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 24      

 1. Kayıtsız Üye
  Sponsorlu Bağlantılar


  Köşe Yazısı Nedir Özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar


 2. Sponsorlu Bağlantılar
  Köşe Yazarlığı / Yazarı - Nedir ? Nasıl Yazılır ?

  Köşe yazarlığı, herhangi bir konuda siyaset, politika, bilgilendirme, olayları yorumlaştırma ve güncel haberler gibi konularda kendi görüşlerini belirterek makale yazmaktır.

  Gazete, dergi veya internet gibi ortamlarda sürekli bir yazı köşesi olan yazar. Genellikle günlük gazetelerde bir başyazar (editor) bulunur. Başyazar, gazetenin genel politikasını günlük olaylara göre okura aktarır.

  Bir genel köşe başlığı olan yazarlara fıkra yazarı (advice column) denir. Akademik olmayan, halk ağzıyla yazan, nasihatçi yazarlardır. Türk basınında fıkra yazarlarının en yaşlısı halen yazmakta olan Hasan Pulur'dur. Fıkra yazarı meslekten, çekirdekten yetişir. Muhabirlikle başlar, gazete yöneticiliği yapar ve sürekli yazarlığa başlar.

  İkinci tip yazara eleştirmen (critic) denir. Alanında uzman kişilerin yazdığı, genellikle sanat ve edebiyat yazılarıyla ortaya çıkan yazardır.

  Üçüncü tip yazar, dedikodu (gossip) yazarıdır. Müstear isimle yazılan yazılarda politikadan magazine her alanda, kesin olmayan haberler, kaynağı belirtilmeden yazılır.

  Dördüncü tip, mizah (humorist) yazarıdır. Gazetenin çizerleri, karikatüristleri vardır. Diğer yazarlar, mutfak yazarları (gurme), hava durumu yazarları, hukuk-borsa yazarı gibi alanlardadır.

  Gazetenin ömrü bir gün olmasına rağmen, köşeyazarları bir konuyu günlerce sürdürebilirler. Hemen her konuda görüş belirten köşeyazarı tipi yerine kendi alanında uzman köşeyazarı ortaya çıkmaktadır. Her konuda yazan köşeyazarlarının en ünlü örneği şeyhülmuharririn denilen Burhan Felek idi.


  Köşe Yazısı Nedir ?

  Konumuza ‘köşe yazısının’ çok kısa bir tanımıyla başlayalım. Köşe yazısı: Güncel olayları, siyasal sorunları içeren, gazete ve dergilerin belli sütunlarında yayımlanan, imzalı başlıklı yazılara verilen addır. (Özdemir, Emin, Yazınsal Türler) Önceleri fıkra diye anılırdı.

  Köşe yazısı; güncel olaylarla ilgilidir. Toplumsal, siyasal, kültürel gerçekleri ortaya dökme, bu yolla kamuoyu oluşturmayı ve yönlendirmeyi amaçlar. Makalenin küçük kardeşi gibidir. Mektup, deneme, öykü, söyleşi gibi diğer yazınsal türlerden de yararlanır. Yalın, yalın olduğu kadar da yoğun bir anlatımı vardır. Düşünsel planla yazılır. (Özdemir, Emin, Yazma Sanatı)

  Köşe Yazarı Nedir ?

  Köşe yazısının ne olduğuna ve birçok türden faydalandığına ilişkin olarak İlhan Selçuk bir yazısında şöyle diyor: Köşe yazısı yergidir. Denemedir. Öykücülüktür, oyundur, mizahtır, eleştiridir, mektuptur, yumruktur, dertleşmedir. Direniştir, söyleşidir, açıklamadır, günden güne değişir, renkten renge dönüşür.

  Yazar nedir peki bunun tanımı yapabilir miyiz? Her kalemi eline alan ve beynindekileri aktaran kişi yazar mı? Tabi ki yazarı yazma işlemini yapan olarak ele alırsak böyle basit bir tanım yapabiliriz. Ama yazar için yapılacak, onun önemi belirtecek türden tanımlar var. Mesela bir tanesi şöyle: Yazar, dünyanın niçini’ni nasıl yazmalı’nın içine tamamıyla gömen insandır. Bir başka tanım da şöyle: Yazar, kendi yapısıyla dünyanın yapısını sözün yapısı içinde kaybeden tek kişidir. Gerçek onun için tek bahanedir. Yazar için şu tanım da dikkat çekici onun edebiyatla ilişkisi açısından: Kuşkusuz edebiyat bir lütuf değildir. İnsanı yalnızca sözle sergilemeye (yani bir biçimde özünü ortaya koymaya)götüren tasarıların ve kararların Bbel kemiğidir. Bunu isteyen kimseye yazar denir.

  Politik İdeolojinin Basındaki Tarihsel Süreci

  Siyasal içerikli gazeteler 18. yy’ın başlarında çıkmaya başladı. Bunlar daha çok parlamento tartışmalarını ileten gazetelerdi. Daha sonra gazeteler parti yayım organı olarak çıkmaya başladı. 18.yy gazetelerinin gelişimi sırasında; fikir haberlerini, gazetelerdeki baş yazı-yorum köşeleri ifade etmeye başladı. Bu köşe yazılarıyla gazeteler popüler davanın rolünü üstlenici olarak görülmeye başlandı.

  Günümüzde köşe yazarı okurların bilme, öğrenme isteklerini karşılamak ister. Onları bilinçlendirmek, düşünsel gelişimini hızlandırmak amacındadır. Böylece yorumsal yönü ortaya çıkmış oluyor.

  Önceden toplumsal ve siyasal sorunlara değinilirken, fazla derinlere inilmiyordu. Günümüzde konu seçimimdeki özgürlük arttıkça köşe yazısı günlük olayların yanında politik ideolojiye de yer vermeye başladı. Düzeni, rejimi, iktidarları eleştiren, okuyucunun kafasında soru işaretleri oluşturmaya çalışan bir hal almıştır yazarlar. Bazen kendini tam ifade etme olanağına sahip olmasa da genel anlamıyla düşüncelerini anlatabilir. Bazen de kendisi kapalı olmayı tercih eder. Bir roman ya da başka bir kitabı okurkenki gibi köşe yazılarının da satır aralarına girmek gerekir.

  Kitle İletişim Araçları İdeolojisi

  Köşe yazarlığından önce gazetelerin hatta en geniş olarak kitle iletişim araçlarının ‘simgesel gücü kullanma yani bir ideolojiyi kullanma, buna sahip olma kaygısı vardır. Mesajla ulaşılan kitle doğrudan yanıt vermese de iletilen mesaj mutlaka bir ideoloji taşımakta. Kitle iletişim araçları insanların inanç ve davranışlarını etkileyebilirler. Bu bağlamda düşünecek olursak; köşe yazıları böyle etkili bir aracın parçası olarak zaten politik bir söylem özelliğini kazanıyorlar. Ve gazetelerin içinde politik ideolojinin en belirgin olduğu ağırlık kazandığı yer köşe yazıları. Gazetelerin ilk görevi haber vermektir. Köse yazısının ise günlük yaşantının, iktidar faaliyetlerinin, dış politikanın nabzını tutmak, tartışmalar yaratmak, yorumlamak, ayrıntılara ışık tutmaktır diyebiliriz. Köşe yazısında fikir, duygu yoğunluğu vardır. Objektiflikten uzaklaşır yazar. Yazar objektifliğin aksine öznel, farklı olduğu oranda başarılıdır.

  Köşe Yazarlığında Özgürlük

  Gazetede köşe yazara aittir. Adeta dünyasıdır orası onun. Kösesinin bir adı vardır. Yazar belli bir üslup geliştirir. Her şeyi anlatabilir. Başından geçen öznel bir konuyu anlatırken bile gündeme göndermeler yapabilir. Başka köşe yazarlarına atıfta bulunur. Devlet yöneticilerine karşı tamamıyla muhalif olabileceği gibi yanlarında da olabilir.

  Yazarlar bu dünyada hiç özgür değiller diyemeyiz. Ülkemizde çok da serbest olduklarını da söyleyemeyiz. Ama gazetenin belirgin çizgisini geçmeden yine de kendileri olabilirler. Gazete sahipleri, kanunlar belirli sınırlar çizerler çalışan da buna uyar mantığı ağırlığını koysa da ortaya çıkan şey bir fikir ürünü olduğu için özgürlük vardır. Ayrıca hiç özgür değiller canım, bazı güçlerin dili oluyorlar demek yazarlık gibi birikim, belli bir kültür isteyen, ciddi bir işi çok hafife almak olur. Aynı gazete içinde tamamen farklı görüşleri benimseyen yazarlar görebiliyoruz.

  Yazarın bu dünyasını bir masa gibi düşünelim. Yazar şirkette masasını istediği gibi kullanmakta özgürdür. Üzerine çiçek koyabilir, çekmecelerine de... Ama masanın şirket içinde nerede duracağı bellidir. Ve masasını kullanırken rahatsız edici olmamaya özen gösterir

  Köşe yazarlığı bir tutku haline dönüşebilir. Onun metalaşmadan farklı bir yani vardır. Sonuçta gazete, dergiler de ticari kaygı taşıyan kuruluşlardır. Yazar da her çalışan insan gibi ücret alır. Ama burada yapılan fikir işidir. Fikirler satılığa mı çıkıyor? Hayır... Gerçi bu sorunun cevabi yazarın dünya görüşüne, birikimine ve okurlara bağlıdır.

  Kaynak : blog.milliyet.com.tr 3. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri