Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Akdeniz'in Patikalarında Saklı Koylarında Uzun Doğa Yürüyüşleri Şehrin stresinden, gürültüsünden uzaklaşıp, güzel bir Akdeniz gezintisi yapmaya ne dersiniz? Akdeniz'in eşsiz güzelliklerini derinlerinizde hissedip, patikalarda, saklı

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Akdeniz'in Patikalarında Saklı Koylarında Uzun Doğa Yürüyüşleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Akdeniz'in Patikalarında Saklı Koylarında Uzun Doğa Yürüyüşleri


  Şehrin stresinden, gürültüsünden uzaklaşıp, güzel bir Akdeniz gezintisi yapmaya ne dersiniz? Akdeniz'in eşsiz güzelliklerini derinlerinizde hissedip, patikalarda, saklı koylar arasında uzun doğa yürüyüşleri yapmak var işin ucunda.  Tek yapmanız gereken şimdi bahsedeceğimiz kitaba odaklanmanız ve kısa süreliğine bir hayal âlemine dalmanız.

  Atlas dergisi son sayısında hediye ettiği "Doğadan Tarihe Yürüyüş Atlası"nda, Akdeniz Bölgesi'ni neredeyse karış karış gezmiş ve okurlarını da bu yürüyüşe davet etmiş. Dalyan-Kaunos-Çandır-Ekincik bölgesinde başlayan ve Arsuz-Işıklı-Samandağ-Titus Tüneli'nde sonlanan yolculukta 50 farklı güzergâhta mola verilmiş. Kitapta antik kentler, adalar, koylar, vadiler derken Akdeniz, tarihi tüm güzellikleriyle gözler önüne seriliyor. Sadece bilindik güzelliklerine de değil, bugüne kadar adını çok fazla duymadığımız yerlerine de gidilmiş Akdeniz'in. Bundan olsa gerek kitapta belirtilen yerlerin bazılarının rehber eşliğinde yürünebileceği, aksi takdirde risk taşıdığı belirtilmeden geçilmemiş.

  Kitabı zenginleştiren fotoğraflar ise olağanüstü güzellikte. Fotoğraflar da en az metin kadar ele veriyor Akdeniz'in sıcak dünyasını. İşte bu eşsiz bölgenin anlatıldığı kitaptan sizin için birkaç seçme:

  Namrun-Papazın Bahçesi- Anıt Ardıç (Çamlıyayla- Mersin)

  Ormanları, buzul gölleri, Cehennemdere ve Kadıncık vadileriyle doğaseverlerin tercih ettiği mekânlar arasında olan Mersin Çamlıyayla kitapta anlatılan yerler arasında. Doğa yürüyüşünüze başlamadan önce ilçedeki Namrun ve Sinap kalelerini ziyaret edebileceğiniz tavsiyesinde bulunmuş yazar. Bölgedeki ikinci önerisi ise yerleşim yerine 13 kilometre uzaklıktaki Papazın Bahçesi. Ormanlarla çevrili bir vadide yer alan güzel bir piknik alanı. Ayrıca Tarsus'taki Berdan Irmağı'nı oluşturan Kadıncık Deresi'nin gözlerinden biri de buradan çıkıyor. Papazın Bahçesi'nden sonra rota ilçeye 20 km uzaklıktaki Ana Ardıç ağacına çevriliyor. Üç buçuk metre çapındaki heybetli gövdesi ve 22 metreye ulaşan yüksekliğiyle bu devasa ağaç, Kadıncık Vadisi manzaralı bir tepede yer alıyor. Ayrıca bu ağaç 1100 yılı geçkin yaşıyla ülkemizdeki ender ağaçlardan biri.

  Pınara-Minare Köyü-Dokuzgöl-Ovacık (Fethiye-Muğla)

  Doğal ve tarihi güzellikleriyle tatilcilerin değişilmez mekânlarından olan Fethiye, "Doğadan Tarihe Yürüyüş Atlası"na çevresinde barındırdığı yürüyüş rotalarıyla konu olmuş. Bunlardan biri de Pınara antik kentinden Ölüdeniz yakınlarındaki Ovacık beldesine uzanan sıkı bir parkur. Fethiye Kaş karayolunun Minare Köyü kavşağından sapılarak ulaşılan büyük bir antik kent olan Pınara'dan sonra kitabın rehberliğinde Minare ve Dip köyüne ulaşabilir, buradan Eşen Çayı'nın suladığı Babadağ ile Akdağ arasındaki geniş ovayı görebilirsiniz. Eğer yorucu bir yokuşa razıysanız Dokuzgöl Yaylası'na çıkabilirsiniz. Son durak ise Ovacık köyü.

  Akdeniz'den birkaç yürüyüş güzergahı

  Pisilis-Sarıgerme-Aşı İskelesi Koyu-Mergenli Dalaman-Muğla
  Gökdere-Phellos-Antiphellos Kaş-Antalya
  Ulupınar Köyü-Olympos (Korykos) Kemer-Antalya
  Çömelek-Sason Kanyonu Mut, Silifke-Mersin
  Sağlıklı Köyü-Antik Yol-Kayadibi-Kadıncık 2 Barajı Tarsus- Mersin  Pınara, Fethiye

  Papazın Bahçesi, Mersin


  ASLIHAN KÖŞŞEKOĞLU


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Tören Yürüyüşleri Seyircilere Neden Hoş Gelir
 3. Doğa Şiirleri Uzun
 4. Duygu Akdeniz kimdir, Duygu Akdeniz hayatı, Duygu Akdeniz hakkında bilgi, Duygu Akdeniz bi
 5. Akdeniz bölgesinin nehirleri nelerdir, Akdeniz bölgesindeki akarsular, Akdeniz bölgesinde
 6. Doğal Tarih Müzesi'nin Seçtiği En Güzel Doğa Fotoğrafları, En Güzel Doğa Resimleri, Doğanı
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 
Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri