Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Rusyanın tarihi mekanları Rusyadaki tarihi güzellikler KREMLİN Moskova'nın kalesi ve tarihi merkezi. Çoğu şehir 16. yy’a kadar Kremlin’in duvarlarının içindeydi. Daha sonra Kremlin , Çar’ın

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Rusyanın Tarihi Yerleri

  Sponsorlu Bağlantılar




  Rusyanın tarihi mekanları
  Rusyadaki tarihi güzellikler

  KREMLİN
  Moskova'nın kalesi ve tarihi merkezi. Çoğu şehir 16. yy’a kadar Kremlin’in duvarlarının içindeydi. Daha sonra Kremlin, Çar’ın bazı en güçlü soylularla beraber yaşadığı resmi rezidansı ve Ortodoks Kilisesi’nin merkezi haline geldi. 15. yy sonunda İtalyan mimarlar şimdi ki Kremlin tahkimatını yaptılar. Moskova Kremlin, Avrupa’daki en büyük kalelerden biri hatta Milan ve Krakow’da bulunanlardan da daha büyük. 20 kuleli Kırmızı tuğla duvarları hiçbir zaman düşmanlarca ele geçirilememiştir.
  Kremlin sadece ‘Güç’ anlamına gelmez, Kremlin’in duvarlarının içindeki tüm şehir alanını da temsil eder. İçinde ziyaretçilere açık olan 3 tane ana antika, Moskova Kathadrali bulunmaktadır: Archangel Kathadreli, Assumption Kathadrali, Annunciation Kathadrali.


  Kızıl Meydan
  Lenin’in Anıtı’nın bulunduğu Kremlin’in yanındaki büyük meydandır. Orta çağ döneminde bu meydan birçok olaya şahitlik etmiştir ve Rusya’nın ana yeri olarak kullanılmıştır; Çarların taç giyme töreninden, düşman saldırılarına kadar. Ayrıca Moskova'nın ana ticaret yeri ve Çarların halka hitap ettiği de yerdi. Sovyet zamanlarında da Sovyet Devleti’nin halka hitap ettiği, Sovyet Ordusu’nun Zafer Günü geçit törenlerinde güç ve kuvvet gösterisi yaptığı yerdi. Şimdilerde ise Moskova'nın en ilgi çeken yeridir.


  Mının ve Pozharskı Anıtı
  1818 de inşaa edilen anıt 1612 de Polonya’lı istilacılara karşı Yurtsever Savaşı’nda liderlik yapan Prens Pozharsky ve Minin vatandaşlarına adanmıştır.

  Spasskaya Kulesi
  Çan seslerinin olduğu Kremlin’in ana kulesidir. (Hemen St. Basis Kathadreli’nin yanında bulunmaktadır)

  Lenin Mozalesi
  1930’da Lenin’in cansız bedenini içine yerleştirmek için yapılmıştır. (Mısır’da yapılanlar gibi) Lenin'in bedeni burada bulunmaktadır, çok sayıda insan, özellikle turistler tarafından ziyaret edilen mozaleyle ilgili olarak Lenin’in yakında buraya gömüleceğine dair konuşmalar da vardır. Ayrıca, diğer bir hikayeye göre herhangi bir nükleer savaş durumunda Bolşevik liderlerin bedenini uzaklaştıracak, mozalenin altında gizli bir yer altı demiryolu bulunmaktadır.
  Mozale Salı-Pazar saat 9:30-13:00 ziyaret edilebilir.

  Tarih Müzesi
  1881 yılında inşaa edilen müze Rusya’nın en büyük müzelerinden sayılabilir. Mimarlar Geleneksel Rus Mimarisinin en iyi örneklerini bu binada sembolize etmek istemişlerdir.

  GUM
  Kremlin duvarlarının hemen önünde, uzunca GUM binası bulunmaktadır. GUM kısaltması 'Devlet Kısım Mağazası’nı ifade eder. Aslında 1893’de inşaa edilen mağaza Yüksek Ticaret Çizgisi olarak adlandırılmıştı. Devrimden önce en büyük mağaza olma özelliğine sahip bina devrimden sonra da en popüler olma özelliğine sahip olmuştur.

  Eski KGB Binası
  Eski KGB Binası şimdiki FSB Binası, Kızıl Meydan’dan Lubyankaya doğru gelirseniz hemen önünüzde olacaktır. Ana bina Stalin tarzı gri ve kahverengidir. Artık KGB olmadığı için FSB olarak adlandırılmıştır. (Federal Koruma Servisi). Söylentilere göre günümüzde FSB yöneticilerinin bulunduğu binaların birinin altında özel bir hapishane de bulunmaktaymış.

  Teknik Müze
  Meydanın güney doğusunda bulunan dev bina Teknik Müzedir. Yaklaşık 30 yılda inşaa edilen bina 1874 eski Rus tarzına sahiptir. Çok sayıda sergiye ve ücretsiz konferanslara ev sahipliği yapan bina, fakir insanlar için enstitüt niteliği taşıyor.

  Askerler Anıtı
  Eğer Teknik Müzesi’nden Lubyanka meydanına yürürseniz küçük bir meydanın ortasında nadide bir bina göreceksiniz. Bu Bulgaristan'daki Türk-Rus Savaşı'nda ölen askerler için yapılan kilise anıtıdır. Burası Moskova eşcinselleri arasında çok popülerdir ve buluşma noktalarıdır.

  Yuri Golgoruki anıtı
  Eğer Kremlinden Tverskaya sokağına doğru yürürseniz, solunuzda 1954 yılında Moskova’nın 800. yıldönümünü kutlamak için yapılan, Moskova’nın bulucusu olan Prens Yury Dolgoruky’ya adanmış alışılagelmiş atlı heykeli göreceksiniz. Prensin herhangi bir fotografı olmadığı için mimar sadece klasik orta çağ Rus Şövalyelerinden esinlenerek heykeli yapmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Artvinin Tarihi Yerleri, Artvin İli Tarihi Yerleri, Artvinin Tarihi mekanları, Artvinde bu
 3. Mersinin içelin Tarihi Yerleri, mersinin tarihi yerleri, mersinin tarihi eserleri ,içel ta
 4. Burdurun Tarihi Yerleri, Burdur İli Tarihi Yerleri, Burdurun Tarihi Yerleri nedir, Burduru
 5. Uşakın Tarihi Yerleri, uşak'ın tarihi eserleri,uşak'ın tarihi ve turistik yerleri,uşak tar
 6. Aydının Tarihi Yerleri, Aydın ili Tarihi Yerleri ve tarihleri, Aydının Tarihi mekaları, Ay
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri