Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Hindistanın ünlü yerleri Hindistan resimleri Aipur'a geldiğinizde sizi bir Rikşacılar ve hamallar ordusu karşılayacaktır. Bunların sizi götürmek için yapacakları tekliflere kanmayın. Örneğin "Jaipur'un herhangi bir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Hindistanın Ünlü Yerleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Hindistanın ünlü yerleri
  Hindistan resimleri

  Aipur'a geldiğinizde sizi bir Rikşacılar ve hamallar ordusu karşılayacaktır. Bunların sizi götürmek için yapacakları tekliflere kanmayın. Örneğin "Jaipur'un herhangi bir yerine gitmek için 25 Rupi'nin ödemenizin yeterli" olduğunu söyleyenler yanında; sizi istediğiniz otele parasız götürürüm diyenler bile çıkacaktır. Buna şaşırmayın, sizi istediğiniz otele parasız götürebilirler ancak otelciden de komisyon alırlar. Bu teklifler öylesine kuvvetlidir ve öyle çok ısrar ederler ki sırf bunlardan kurtulmak için bir tanesiyle anlaşmak zorunda kalırsınız. Eh, ne yapalım, sonuçta, büyük kısmı çok yoksul olan Jaipur'luların üç beş kuruş ekmek parası kazanmak için dilenmeleri yerine çalışıyor olmalarını desteklemek de iyi bir şeydir.

  Hindistanın Ünlü Yerleri

  [IMG]http://img541.imageshack.us/img541/889/********net1.gif[/IMG]
  Jaigarh Fort'tan Jaipurun görünüşü

  [IMG]http://img694.imageshack.us/img694/2559/********net2.gif[/IMG]
  Ajmeri Gate
  Hava Mahal

  İsmi "rüzgarlar sarayı" anlamına gelen bu yapı Jaipurun en belirgin turistik yapısıdır. Görkemli ön yüzünün arkasında pek fazla birşey yoktur. Kral ailesindeki kadınların ve haremdekilerin şehrin ana caddesini gözleyebilmeleri için yapılmış olan bu saray da tabii ki pembe renklidir. Ön yüzünde beş katlı gözükmekle birlikte arkada sadece iki kat vardır. Beşinci kata kadar çıkarsanız bütün Jaipuru görebilirsiniz.

  [IMG]http://img90.imageshack.us/img90/766/********net3.gif[/IMG]
  Hava Mahal

  Eski şehrin içindeki bütün binalar pembe renklidir ve burada Hint-Moğol mimarisinin tipik kubbeli yapıları göze çarpar. Şehrin görüntüsü geceleri bile pembe renkli egzotik bir yapıdadır. Bütün bunlara yollarda bolca rastlanan deve arabalarını ve vahşi maymunları da eklerseniz Jaipurun caddelerinin gezmeye doyulmaz bir yer olduğu meydana çıkar.
  Hindistanın Agradan sonra en çok turist çeken yerinin Jaipur olması boşuna değildir.

  [IMG]http://img43.imageshack.us/img43/6494/********net4.gif[/IMG]
  Sanganeri Gate

  [IMG]http://img5.imageshack.us/img5/7940/********net5.gif[/IMG]
  Chandpole Gate

  Gözlemevi (Jantar Mantar)
  Jai Singhin 1728de yapımına başladığı gözlemevi City Palaceın karşısında yer alır. Mihracenin Astronom kişiliği belki de savaşçı kişiliğinden daha önde gelmekteydi. Jai Singhin yaptırdığı beş gözlemevinden en büyüğü ve en iyi korunmuş olanı Jaipurdakidir. Jai Singh, bu gözlemevini yaptırmadan önce çeşitli uzmanları yabancı ülkelere göndererek oralardaki çalışmaları öğrenmelerini istemiştir.

  [IMG]http://img830.imageshack.us/img830/9189/********net6.gif[/IMG]
  antar Mantar'ın havadan görünüşü

  [IMG]http://img804.imageshack.us/img804/4096/********net8.jpg[/IMG]
  Jantar Mantar'da burçlardan birisine ait bir gözlemevi

  [IMG]http://img28.imageshack.us/img28/399/********net10.jpg[/IMG]
  Jantar Mantar'da güneş saati

  Jantar Mantar, ilk bakışta ilginç biçimleriyle bir modern sanat akımı heykel sergisine benzer, ama buradaki her yapının özel bir amacı vardır. Bu yapılarda usulüne uygun yöntemler kullanılarak yıldızların konumları, yükseklikleri ve eğimleri ile güneş tutulmalarının tarihi hesaplanabilir. Buradaki en çok dikkati çeken alet ise 30 metre yüksekliğindeki güneş saatidir. Bu saatin gölgesi saatte 4 metre kadar yol alarak Jaipurun yerel saatini yarım dakikaya kadar varan hassasiyetle verebilmektedir! Tabii ki yalnız güneşli havalarda! ! !

  [IMG]http://img713.imageshack.us/img713/3238/********net11.gif[/IMG]
  Jantar Mantardaki gözlem araçlarından bazıları

  [IMG]http://img3.imageshack.us/img3/8475/********net12.jpg[/IMG]
  City Palace'taki mermer fillerle süslü giriş

  Sarayın merkezi yedi katlı Chandra Mahalin (Ay mekânı) üst katlarından çevresindeki bahçelerle tüm Jaipurun hoş bir görüntüsü izlenebilir. Sarayın giriş katı ve birinci kat Mihrace II. Sawai Man Singhin Müzesi olarak düzenlenmiştir. Burası oldukça lüks olarak döşenmiştir ve olağanüstü güzellikte halılar, minyatürler ve çeşitli sanat eserleriyle doludur. Bu minyatürler, Rajasthan, Moğol ve İran okullarına aittir. Buradaki silah kolleksiyonu ise en eskisi 15. yüzyıla ait olan silahları ve Rajputların kullandığı zehirli ve kandırmacalı silahlarıyla ünlüdür. Giysiler bölümünde son Mihrace ve Mihranilerin elbise ve kaftanları sergilenmektedir.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hindistanın Turistik Yerleri
 3. Hindistanın Gezilecek Yerleri
 4. Hindistanın En Ünlü Yemeği
 5. Çanakkale neleri ile ünlü, çanakkale ünlü yerleri,çanakkale ünlüleri,çanakkalenin ünlü yer
 6. Bursa Neleri ile Ünlü, bursa'nın ünlüleri,bursa'nın ünlü yerleri,bursa ünlü yerleri,bursa
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar
  [IMG]http://img861.imageshack.us/img861/3313/********net13.jpg[/IMG]
  Divan-ı Has

  Diğer Moğol saraylarında olduğu gibi burada da bir Divan-ı Aam (Halk Salonu) vardır. Bu salonda bulunan Farsça ve Sanskrit dillerindeki el yazmaları dikkati çekmektedir. Divan-ı Has (Soylular Salonu) ise mermer kaplamaları ile ayrı bir güzellik içindedir. Mubarek Mahal yakınında da bir saat kulesi kurulmuştur.
  [IMG]http://img42.imageshack.us/img42/6754/********net14.jpg[/IMG]
  Mübarek Mahal

  Binanın dışında göreceğiniz büyük gümüş tank, eski Mihracenin İngiltere ziyareti sırasında içme suyu taşınması için kullanılmıştır. İnançlı bir Hindu olarak İngiliz suyunu içmek herhalde Mihraceye yakışmazdı!
  [IMG]http://img193.imageshack.us/img193/1737/********net15.jpg[/IMG]
  Saraydaki ünlü su tankı

  Müze
  Ram Niwas isimli geniş bir yeşil alanın içindeki Albert Hall binasında yer alır. İngiliz bir mimarın 1867 tarihinde yaptığı bina tipik İngiliz mimarisinin Hint ve moğol mimarisiyle karışık etkilerini yansıtmaktadır. Müzede yer alan eserler arasında minyatürler, mihrace döneminden kalan giysiler ve silahlar var. Özellikle yoga duruşlarını gösteren porselen figürler çok ilginç. Ram Niwas bahçelerinin bir başka köşesinde yer alan Hayvanat Bahçesini de buraya kadar gelmişken görmeden gitmeyin.

  [IMG]http://img851.imageshack.us/img851/2684/********net16.jpg[/IMG]
  Albert Hall binası klasik tarzda yapılmıştır

  [IMG]http://img847.imageshack.us/img847/8095/********net18.jpg[/IMG]
  Amber Kenti ve Amber Kalesi

  [IMG]http://img844.imageshack.us/img844/3576/********net19.gif[/IMG]
  File binmek icin bu gişeden bilet almalısınız

  [IMG]http://img638.imageshack.us/img638/8076/********net20.jpg[/IMG]
  Jal Mahal'in tepeden görünüşü

  [IMG]http://img862.imageshack.us/img862/4585/********net21.jpg[/IMG]
  Amber Sarayı'nın giriş kapısı

  Amber sarayının girişinde, öncelikle Divan-ı Aam "Halk salonu" bulunur. Burası, sütunlarla dekore edilmiş ve duvarlarında çeşitli mozayikler bulunan bir yerdir. Sağ taraftaki merdivenlerden çıkıldığında küçük bir Kali tapınağına ulaşılır. Buradaki beyaz mermerden yapılma Sila Devi Tapınağı da görülmeye değer.

  [IMG]http://img815.imageshack.us/img815/2576/********net7g.jpg[/IMG]

  Jantar Mantar'da burçlardan birisine ait gözlemevi 9. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri