Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Uşak Burmalı Cami , Burmalı Cami nerede , Uşak Burmalı Cami , Burmalı caminin özellikleri Kesme taştan yapılmış olan camiye merdivenli bir avludan girilmektedir. Giriş
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Uşak Burmalı Cami, Burmalı Cami nerede, Uşak Burmalı Cami, Burmalı caminin özellikleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Uşak Burmalı Cami, Burmalı Cami nerede, Uşak Burmalı Cami, Burmalı caminin özellikleri

  Kesme taştan yapılmış olan camiye merdivenli bir avludan girilmektedir. Giriş portalinin önü sonradan camekânla kapatılmıştır. İki kare mekânın birleşmesinden meydana gelen caminin ibadet yerinin önündeki bölüm basık kubbelidir. Bu kısmın sonradan eklendiği sanılmaktadır. Son cemaat yeri niteliğindeki bu kısmın duvarlarında sivri kemerli nişler bulunmaktadır. Bu bölümün üzerini örten kubbe sekizgen bir kasnak üzerine oturmaktadır. Böylece ibadet mekânını örten ana kubbeye uyum sağlanmak istenmiştir.

  İbadet mekânının duvarları 1.50 m. kalınlığında olup, 9.00x9.00 m. ölçüsünde kare planlıdır. Bu bölümün üzerini örten kubbe sekizgen kasnak üzerine oturtulmuştur. Kubbenin basık oluşu iç mekâna ağır bir görünüm vermiştir. İbadet mekânı küçük pencerelerle aydınlatılmış olmasına rağmen iç mekân loştur. İç mekânı süsleyen bezemeler XIX. yüzyılda yapılmıştır.

  Mihrap üçgen bir niş şeklinde çıkıntılı olup, taşa oyulma sureti ile yapılmış, üzeri mukarnasla sonuçlandırılmıştır. Geç devirde yapılmış olan ahşap minberin üzerine eski minbere ait eski parçalar da eklenmiştir.

  Girişin sağında yer alan minare ilk mekânın uzantısı ile birleştirilmiştir. Sekizgen kaide üzerine kırmızı tuğladan silindirik olarak yapılan gövde tek şerefelidir. Gövde üzerindeki kırmızı tuğladan yivler helezoni bir şekilde dizilerek minareye değişik bir görünüm kazandırılmıştır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Karakalem Cami resimleri, Cami Karakalem çalışmaları,Karakalem Cami çizimleri
 3. Amasra Fatih Cami bilgisi, Amasra Fatih Cami,Amasra Fatih Cami nasıl gidilir,Amasra Fatih
 4. Adana Ulu Cami Tarihi, Adana seyhan Ulu Cami hakkında bilgi, Adana seyhan Ulu Cami resim
 5. Uşak Ulu Camii, Ulu Cami nerde, Ulu Camii hakkında bilgi, Uşak Ulu Caminin önemi
 6. Uşak hakkında bilgi, Uşak ili hakkında bilgi,Uşak tarihçesi,Uşak Coğrafi Bilgileri,Uşakta
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri