Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

uzay ı incelemek için hangi araçlar kullanılır ? 1-Teleskoplar 2- Uydu lar Teleskop uzay dan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 28      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Bilgi uzayı incelemek için hangi araçlar kullanılır ?

  Sponsorlu Bağlantılar
  uzayı incelemek için hangi araçlar kullanılır ?

  1-Teleskoplar
  2-Uydular

  Teleskop uzaydan gelen her türlü radyasyonu alıp görüntüleyen astronomların kullandığı bir rasathane cihazıdır. 1608 yılında Hans Lippershey (Hollandalı gözlük üreticisi) tarafından icat edilmiş, 1609 yılında Galileo Galilei tarafından ilk defa, gökyüzü gözlemleri yapmakta kullanılmıştır. Uzaydaki cisimlerden yansıyarak veya doğrudan doğruya gelen, gözle görülen ışık, ultraviyole ışınlar, kızılötesi ışınlar, röntgen ışınları, radyo dalgaları gibi her türlü elektromanyetik yayınlar kainat hakkında bilgi toplamak için çok lüzumlu delillerdir. Bu deliller ya klasik manada optik teleskoplarla veya çok daha modern radyo teleskoplarla incelenir.

  Teleskop yapı olarak objektif, oküler ve bu mercekleri muhafaza eden bir tüpten meydana gelmiştir. Objektif cinsine göre iki tür teleskop vardır. Uzaydan gelen ışıklar teleskop içinde bir aynaya çarpıp, prizmadan geçtikten sonra göze geliyorsa bu türe yansımalı teleskop denir. Uzaydan gelen ışıklar merceklerden doğrudan geçip göze geliyorsa bu türe de kırılmalı teleskop adı verilir.

  Uydu, başka bir gezegenlerin etrafında dönen gök cismi. Yapay uydulardan ayırmak amacıyla doğal uydu veya tabii uydu olarak da adlandırılırlar. Güneş Sistemindeki tüm gezegenler Güneş'in uydusudur. Ay gibi diğer gökcisimleri ise gezegenlerin uydularıdır.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Uzayı İncelemek İçin Hangı Araclar Kullanılır ?
 3. uzayı incelemek için kullanılan araçlar nelerdir
 4. günümüzde uzayı incelemek için hangi arçlardan yararlanmaktayız
 5. Günümüzde Uzayı Araştırmak için Hangi Araçlar Kullanılır - Uzay İstasyonunun Bölümleri
 6. Yön bulmada hangi araçlar kullanılır
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri