Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Boşaltım Sistem inde Görülen Hastalıklar Nelerdir Boşaltım Sistem inde (Böbreklerde) Görülen Hastalıklar : Boşaltım sistem inde; böbrek iltihabı , böbrek taşı , böbrek yetmezliği ,
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Boşaltım Sisteminde Görülen Hastalıklar Nelerdir

  Sponsorlu Bağlantılar
  Boşaltım Sisteminde Görülen Hastalıklar Nelerdir

  Boşaltım Sisteminde (Böbreklerde) Görülen Hastalıklar :

  Boşaltım sisteminde; böbrek iltihabı, böbrek taşı, böbrek yetmezliği, idrar torbası ve idrar yolu iltihabı, nefrit, üremi, albümin, sistit, şeker hastalığı ve yüksek tansiyona bağlı olan böbrek rahatsızlıkları görülür.

  a) Böbrek İltihapları :
  Böbreğin öz bölgesinde veya havuzcuğunda görülür. İdrar tutamama, bel ağrısı, halsizlik, üşüme, ateşlenme gibi belirtileri vardır.

  b) Böbrek Taşları :
  İdrardaki madensel tuzların (kalsiyum tuzları, D vitamini ve azotlu bileşiklerin), idrar kanalcıklarında veya havuzcukta veya idrar borusunda birikmesi ile oluşur. Erkeklerde daha fazla ortaya çıkar. Sancı ve idrarda kan görülmesi gibi belirtileri vardır. (Taş oluşumunun önlenmesi için günde yeterince su içilmeli, süt ve süt ürünlerinin aşırı tüketiminden uzak durulmalıdır.)
  Böbrek taşlarının tedavi yöntemlerinden biri taş kırmadır. Bunun için yüksek enerjili (ultrasonik) ses dalgaları kullanılır ve ses dalgaları cilde ve böbreklere zarar vermeden taşları kırabilir. Kırılan taşlar idrarla dışarı atılır. Büyük ve kırılamayan taşlar ise ameliyatla alınabilir.

  c) Böbrek Yetmezliği :
  Böbreklerin tamamen veya kısmen (%80) görevini yerine getirememesi hastalığıdır. Bu hastalığı taşıyan insanların kanındaki su, üre, ürik asit ve madensel tuzları temizlenmesi için DİYALİZ makinesine bağlanması veya böbrek naklini yapılması gerekir.
  Diyaliz makinesi, idrarla atılamayan su, üre, ürik asit ve madensel tuzların kandan süzülerek kanın temizlenmesini sağlar. Bu yöntem, kalıcı tedavi sağlamaz. Kalıcı tedavi için böbrek naklinin yapılması gerekir.
  Organ nakli, canlı bir kişinin bir böbreğini (sağlıklı bir kişi tek böbrekle de yaşayabilir ) ya da yeni ölmüş ama organları hala canlı birinin böbreğini alarak yapılabilir.

  d) Nefrit :
  Nefronların iltihaplanması hastalığıdır. Yüz, göz ve ayak bileklerinde şişme gibi belirtileri vardır. Bulaşıcı hastalıklar sonucu oluşur.

  e) Üremi :
  Böbrek yetmezliği sonucu idrarla atılması gereken zararlı ve atık maddelerin atılamayıp kanda (vücutta) birikmesi sonucu ortaya çıkan hastalıktır.

  f) Albümin :
  Nefronların görevini yapamaması sonucu, proteinli maddelerin idrara geçmesidir.

  g) Sistit :
  Üreme organları veya kan yoluyla gelen mikropların, idrar yollarında oluşturduğu yanmadır.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Ülkemizde Görülen Önemli Bulaşıcı Hastalıklar Nelerdir
 3. İnsanlarda Yaygın Olarak Görülen Kalıtsal Hastalıklar Nelerdir
 4. Boşaltım sistemi ile ilgili hastalıklar
 5. Yaşlılıkta Görülen Hastalıklar, Çeşitleri Nelerdir Bilgi
 6. Protein Eksikliğinde Görülen Hastalıklar nelerdir, protein eksikliği hastalıkları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri