Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Sindirim sistem ine yardımcı besinler nelerdir , Sindirim sistem ine yardımcı besinler hakkında bilgi Sindirim sistem ine yardımcı gıdalar Yediğimiz gıdalardaki besinler vücudumuzda önce emilir
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Sindirim sistemine yardımcı besinler

  Sponsorlu Bağlantılar
  Sindirim sistemine yardımcı besinler nelerdir,
  Sindirim sistemine yardımcı besinler hakkında bilgi
  Sindirim sistemine yardımcı gıdalar


  Yediğimiz gıdalardaki besinler vücudumuzda önce emilir, daha sonra bütün vücuda dağıtılırlar. Besinler bağırsaktan geçerken, vücut için gerekli olan değerli maddeler, bağırsaklar tarafından emilir ve kalan bölüm posa şeklinde vücuttan atılır. Sindirim süreci çok değişik safhalar içerir. Değişik tipte gıdaların kullanılabilir hale gelmesini sağlayacak bir çok enzim vardır. Bu enzimlerin dışında sindirim, lifli besinlere büyük oranda bağlıdır. Lif, bağırsak içerisinde besin maddelerinin daha hacimli olmasını ve bağırsak sistemi içerisinde etkin bir şekilde hareket etmesini sağlar. Lif olmadan gıda, bağırsaklarda sıkışacak ve fermantasyona uğrayacaktır. Ayrıca lif, bazı besinleri emerek vücudun bu besinleri çok fazla emmesine mani olur. Sebze ve meyvelerin doğal halleriyle tüketilmesinin, sindirimi olumlu etkilediğini belirten uzmanlar, bazı gıdaların ise sindirim üzerindeki etkisinin daha fazla olduğunu bildirmekteler. Bu gıdaların önemlileri şunlardır:

  * MUZ:

  Özellikle dengesi bozulmuş bir midede besinlerin ayrıştırılmasında oldukça faydalıdır. Çok miktarda lif içerir ve sindirim sisteminin çalışmasına yardım eden enzimler bulundurur.

  * LOR:

  Sindirim sistemine yardımcı bakteriler içerir. Bu özelliğiyle bazı kültürlerde lor, diyetin temel gıdalarından birisidir.

  * MEYVELER:

  Bol miktarda meyve tüketmenin faydalı olduğunu bildiren uzmanlar, bazı meyvelerin ise tek başına bile yeterli lifi barındıran bir kaynak olduğunu açıklıyorlar. Örneğin: elma.

  * Tek başına sindirim sistemini destekleyecek mucize bir besin yoktur. Sindirim kişinin beslenme miktarı ve kalitesi ile alakalı bir faaliyettir. İyi bir diyet ve dengeli beslenme sindirim sistemi hastalıklarını azaltmakta faydalıdır.

  * Yiyeceklerin hafif bir baharatla ve fazla yağ kullanmadan pişirilmesinin önemini vurgulayan uzmanlar, sindirim sistemini ilgilendiren hiçbir ilacın doktora danışılmadan kullanılmamasını tavsiye ediyorlar.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Besinlerin Hazırlanma Ve Saklama Koşullarının Sindirim Sistemine Etkileri Nelerdir
 3. Sindirim sistemine yardımcı olan organlar ve görevleri
 4. Sindirim sistemine yardımcı olan organlar nelerdir
 5. Besinler ve Sindirim Sistemi Konu Anlatımı
 6. Alkolün Sindirim Sistemine Zararları
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri