Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Banyo yapmanın vücuda faydaları yararları Su sadece vücudu rahatlatmakla kalmıyor aynı zamanda tedavi için de kullanılıyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr.

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Banyo yapmanın vücuda faydaları yararları

  Sponsorlu Bağlantılar
  Banyo yapmanın vücuda faydaları yararları

  Su sadece vücudu rahatlatmakla kalmıyor aynı zamanda tedavi için de kullanılıyor. İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hidroklimatoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Zeki Karagülle, yaptığı bilimsel araştırmaları ile banyonun vücudumuz üzerindeki etkisini yıllardır bıkmadan usanmadan anlatıyor. Karagülle, kaplıcaya hatta hamama giderken nasıl bir kür uygulanması gerektiği konusunda reçeteler veriyor. Siz de sudan ilaç gibi yararlanmak istiyorsanız Prof. Dr. Zeki Karagülle’nin anlattıklarına kulak verin...  DUŞLA GELEN DOPİNG
  * Evde yaptığımız banyoyu, su terapisine nasıl çevirebiliriz? Suyun sıcaklığına göre bunu başarmak mümkün. Mesela; dinlenmek için sıcaklığı 33 ile 36 derece arasında olan ılık bir banyo tercih edin. Ruhsal olarak bitkinseniz ve canlanmak istiyorsanız, suyun sıcaklığı 29-33 derece olmalı. Banyodan sonra en az banyo süresi kadar dinlenmeniz şart. Hatta en iyisi iki kat daha fazla dinlenmek...

  * Yorgun vücudumuzu nasıl bir banyo ile dinlendirebiliriz?
  36-38 derecelik suyla alınan 20 dakikalık bir banyo, kesinlikle ruhsal ve fiziksel bir gevşeme yaratır. Ağrıları azaltır, yorgunluğun getirdiği laktik asitin hücrelerden uzaklaşmasını sağlar. Uykusuzluk tedavisinde bu ısıda yapılan bir banyo kullanılabilir. Uyumadan önce 38 derece suyla 20 dakika alınacak bir banyonun ardından 40 dakika dinlenmek ve sonra yatağa girmek uyumayı kolaylaştırır.

  * Yoğun bir güne hazırlanmak için sabahları nasıl bir banyo yapmalı?
  40 derecelik suyla 10 dakika bir banyo alırsak, bağışıklık sistemimiz harekete geçer. Sıcak su, kalp-damar ve solunum sistemine uyarı yapar. Banyo sonrası biraz yorgunluk olacaktır. Ancak uyarılan bağışıklık sistemi sayesinde vücut direnci artar. Banyonun ardından banyo süresinin iki katı kadar yani 20 dakika dinlendikten sonra işe gitmek yerinde olur. Yani sıcak su banyosu, sabah banyosu olarak tercih edilebilir.

  AYAK BANYOSUNUN ÖNEMİ
  * Banyo almaya vakit yoksa aynı etkiyi elde etmek için ne yapılabilir?
  O zaman ayak banyosu yapın. Çünkü ayakla suyun teması tüm vücutta banyo yapmakla aynı etkiyi yaratır. Grip ya da nezle olan kişiler, sıcak suyla ayak banyosu yaparak, üst solunum yolu dolaşımını olumlu yönde etkileyebilirler. Gününüz çok yoğun geçtiyse ve dinlenmek istiyorsanız o zaman da ılık bir ayak banyosuyapın. Eğer kendinizi çok yorgun hissediyorsanız, soğuk ayak banyosu işe yarayacaktır. 20 dakika ılık, beş dakika soğuk ayak banyosunu tercih etmek yorgunluğunuzu alacaktır.

  ILIK-SOĞUK-ILIK BANYO İDEALDİR
  * Spor yaptıktan sonra nasıl bir duş almak gerekir?
  Spor sonrası için 33-35 derece ısıdaki banyo suyunu öneriyoruz. Bu ısı, vücutta termal bir yüklenme yapmıyor. Yani; kaslarda gevşeme yaratmadan bir rahatlatma sağlanıyor. Spordan sonra 33 derecelik suyla yıkanılabilir.

  KAHVE İÇMEYİN
  * Soğuk su banyosu ile nasıl bir etki elde edebiliriz?
  30 derecenin altına, özellikle 25-30 derece arasına ‘soğuk su banyosu’ diyoruz. Bu, vücutta aşırı yanıt uyandıran bir uygulamadır. Kaslarda kasılmaya neden olur. Vücudun metabolizması uyarılacağı için tansiyon yükselebilir. Bu ısıdaki banyoyu 10 dakikanın üzerinde önermiyoruz. En ideal banyo; ılıkla başlayıp, soğuğu araya sokup, yine ılıkla bitirmektir.

  * Banyodan sonra ne yapmalı?
  Banyodan çıktıktan sonra örtünüp, mutlaka sıvı almanız gerekir. Mineralli su tüketmek gerekir. Bitkisel çaylar da içilebilir ama kahveyi önermem. Çünkü kahvenin içindeki kafein sıvı atımına yol açacaktır. En ideali; banyo sonrası kısa bir uykudur.

  KAPLICA VÜCUDA İLAÇ GİBİ GELİR
  Kaplıca kişide ilaç etkisi yapar mı?
  Yapar, hatta kimi zaman ilaçtan çok daha fazla etkilidir. Kaplıca suyunda bulunan mineraller pek çok hastalığın tedavisini sağladığı gibi, insan vücudunun hastalıklara karşı direnç göstermesini de etkiler. Ancak kaplıcanın etkisini görmek için, düzenli aralıklarla yararlanmak gerekir. Haftada üç gün, altı ya da dokuz hafta süreyle bu tedavi uygulanabilir ya da ‘altı hafta süreyle veya her hafta sonu’ tarzındaki kür programları seçilebilir. Zaten hamam ya da banyo uygulamaları için de aslında bir düzen oluşturmak ve belirli aralıklarla yapmak en doğru olanıdır.

  KAPLICA YOKSA HAMAM VAR
  Hamamlar da kaplıcalarla benzer etkiyi yapabilir mi?
  Türk hamamları aslında kaplıca ortamının şehir ortamına taşınması amacıyla ortaya çıkmıştır. Mimari olarak zaten Türk hamamlarıyla kaplıcalar birbirine benzer... Genelde Türkler’de akan suyu kullanma alışkanlığı vardır. Bu yüzden hamamda musluklar sürekli açıktır. Kaplıcada da termal havuz bulunur. İkisi de termal uygulamalardır. Kaplıcaya gidemeyenlerin vücutlarını güçlendirmek için hamamlardan yararlanmalarında fayda vardır.

  SICAK SU OBEZİTEYİ BİLE ETKİLİYOR
  SPA’ların mantığı Türk hamamıyla aynı mı?
  Günümüzde SPA (Sanitas Per Aguas) hamam geleneğinin modernize edilmesidir. Kozmetik ve güzellik uygulamalarını su ve sağlıkla kombine etmeye çalışan yerlerdir. SPA geleneği Türk hamamlarında zaten var. Önemli olan bu hamam geleneğini daha modern yöntemlerle kombine ederek, 7’den 70’e herkesin kullanımına sunmaktır.

  * Sıcak su uygulamalarının bağışıklık sistemimiz üzerine etkisi var mı?
  Sıcak su uygulamalarının; diyabet (şeker hastalığı), hipertansiyon (yüksek tansiyon), obezite (aşırı şişmanlık) ve kronik yorgunluk gibi durumları önleyici ya da bu durumlarda vücut fonksiyonlarını destekleyici etkisi var. Kişi, eğer grip başlangıcında ılık bir duş alırsa hastalığın etkilerini bir nebzede olsun önleyebilir.

  ÇOCUKLAR İKİ GÜNDE BİR YIKANMALI
  Çocuklar her gün duş almalı mı, yoksa özellikle kışın hasta olurlar diye haftada iki üç kere yeterli mi?
  Çocuk ve ileri yaştakiler arasında soğuğa karşı vücut ısısını düzenleyici ve sabit tutucu sistemde bir farklılık var. Bu sistemin içinde dolaşım, beyin, sinir ve metabolizma sistemi birlikte hareket eder.

  Vücudumuz ortalama 36.5 derecededir. Çocuklarda bu sistem daha tam gelişmediği ve 75 yaş ve üstündekilerde de gerilediği için sıcağa ve soğuğa maruz kalma daha fazla sorun yaratabilir. Bir çocuk iyi korunmalı bir çevredeyse, her gün değilse bile en azından iki-üç günde bir, banyo yapması gerekir. Çocuğa 35-36 derecelik bir sıcaklıkta banyo yapmak en idal olandır.

  VÜCUT DİRENCİ DÜŞERSE...
  Peki çocuklar neden hasta olur?
  Duştan sonra çocuklara ne yaptırmak gerekir? Çocuk, banyo sonrasında sıcak ya da soğuk olmayan bir ortamda dinlenmeye bırakılmalıdır. Hatta bu sayede soğuğa karşı direnç geliştirmede de daha güçlü olması beklenebilir. Üşütme dediğimiz şey, vücudun direncinin düşmesidir. Sadece soğuk ya da sıcak ile bağdaştırmak da doğru değildir. Üşütmek ve hasta olmak; beslenme, yaşam tarzı ve psikolojik ruh haliyle de yakından ilgilidir

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Karbonhidratların Vücuda Yararları
 3. 2018 banyo dekorasyon fikirleri, göz alıcı ve çok şık banyo modelleri, en yeni trend banyo
 4. Greyfurtun Faydaları Yararları,greyfurtun yararları ,greyfurt suyunun faydaları , greyfurt
 5. Banotunun Faydaları Yararları,Banotu Otu - Gavur Haşhaşı Yararları - Banotu Otu Hakkında,B
 6. Kızılcıklar Oldu mu Tamda mevsimindeyiz, Kızılcık Meyvesinin Faydaları, Kızılcık Vücuda Fa
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri