Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

VİTİLİGO NEDİR Tanımı nedir? Deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin yıkımı ile seyreden ve deride pigmentasyon kaybı ile (beyazlaşmalar) sonuçlanan bir hastalıktır. Sebebi nedir? Dünyada

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  VİTİLİGO NEDİR Tanımı nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  VİTİLİGO NEDİR

  Tanımı nedir?

  Deriye rengini veren melanosit dediğimiz hücrelerin yıkımı ile seyreden ve deride pigmentasyon kaybı ile (beyazlaşmalar) sonuçlanan bir hastalıktır.

  Sebebi nedir?

  Dünyada yaygın rastlanan, her iki cinsi de eşit tutan ve her yaşta görülebilen bu hastalığın henüz sebebi bilinmemektedir.

  Farklı klinik tipleri var mı?

  Yaygınlığına göre, tutulan alanlara göre generalize, lokalize, lip-top, segmental vitiligo gibi isimler alabilmektedir.Bunların tedavi yaklaşımı da farklı olmaktadır.Uzun süre lokal kalabilen hastalık ağır stres gibi durumlarda aktive olabilir ve yayılabilir.  Bulaşıcı mıdır?

  Hayır.

  Eşlik eden hastalıklar var mı?

  Bazen vitiligoya alopesi, psoriasis gibi diğer kronik dermatolojik hastalıklar, pernisiyöz anemi, diyabet, tiroid bozuklukları vb. durumlar da eşlik edebilmektedir. Bu açıdan her hasta taranmalı ve bu hastalıklar aranmalıdır. Hastalarda anksiyete ve depresyona da sık rastlanmaktadır.

  Hastalığı ne gibi faktörler artırabilir?

  Özellikle sıkıntı, stres, ateşli hastalıklar, güneş ışığı artışa neden olabilir. Mutlaka bir psikiyatrisle de görüşülmelidir.

  Güneşten korunma gerekir mi?

  Güneş ışığı vitiligo lezyonlarını artırabileceği gibi, beyaz alanların direkt yanmasına veya çevre dokunun koyulaşarak lezyonların daha belirgin hale gelmesine neden olabilir. Bu yüzden kesinlikle yüksek koruma faktörlü güneş koruyucu losyon/krem kullanılmalıdır.

  Hastalık tedavi edilebilir mi?

  Tedaviye verilecek cevap kişiden kişiye değişir. Bu yüzden farklı tedaviler en az 3-6 ay olmak üzere uygulanmalıdır. Aloe Vera lı ürünlerin tedaviye cevap verdiği gözlenmiştir.


  Ne gibi tedavi seçenekleri var?

  Lokal Tedaviler: Özellikle lokal steroidler, topikal kalsipotriol vb. çeşitli tedaviler mevcuttur.

  Sistemik Tedaviler: PUVA-SUP, Vitamin tedavileri, steroid, vb.

  Kozmetik Kapatıcılar

  Depigmentasyon: Çok yaygın vitiligolarda kalan sağlam deriler beyazlatılabilir.

  Cerrahi Tedavi seçenekleri

  Bunların yanısıra aloe veralı ürünlerin de bu hastalığı onemle ölçüde tedavi etiiği gözlemlenmiştid.  Çocuğum Vitiligo ne yapmalıyım?

  Çocuk hastalarda maalesef ebeveynler daha panik halde oluyor. Lütfen sakin olun ve çocuğunuzu rahatlatarak onun da bunu psikolojik rahatsızlıklar haline getirmesine engel olun. Sizin çocuğunuz da diğer çocuklar gibi bir yaşam sürecek ve evlenip (ayrıca başka bir patoloji yoksa) çocuk sahibi olabilecektir. Çocuğunuzu sosyal aktivitelere yöneltin, dikkatini çevreye verdirin. Mutlaka bir (çocuk) psikolog(u) ile görüştürün. Hatta kendiniz için de psikiyatristten yardım alın.

  Tedaviye cevap alamazsam?

  Bilin ki hastalık sadece (çoğu zaman) kozmetik sorunlara ve bunun getirdiği psikolojik rahatsızlıklara neden olur. Fazla önemsemeyin, aldırmayın. Sonuçta normal bir insan ömrü yaşama şansı mevcut. Kozmetik kamuflaj ürünleri her zaman için yardımcı olacaktır.

  Yukarıdaki uzman bir doktorun açıkladığı gibi özetle, vitiligonun klasik tıpta kesin tedavisi yoktur.


  Vitiligo nedir?
  "Nedeni bilinmeyen hiç bir hastalık doğal olarak kesin şekilde tedavi de edilemez. Vitiligo kesinlikle sedef hastalığı gibi bir dermotolojik hastalık değildir.. Ortaya çıkardığımız tezden emin olduktan sonra bu konuda geliştirdiğimiz bitkisel reçeteler ilk hastadan itibaren olumlu sonuç almış bulunmaktayız.. Halen bize en çok başvurulan sorunlardan birisi de vitiligodur. Her gün onlarca vitiligo tedavisi için bitkisel ilaçlar istenmektedir..

  Her şeyden önce, vitiligo bir deri sorunu değil, psikosomatik bir sorundur. Yüzlerce hastanın karakter yapısı ve sorunun başlama öyküsü birbirine benzemektedir. Bu insanlar hassas yapılı, duygusal, hırslı, temiz karakterli, özgür yapılı insanlardır. Sürekli tedirginlik, korku, baskı, ölüm, ayrılık, iflas, şüphe, ani gelişen olaylar, herkesi etkilediğinden çok daha fazla olarak bu insanları etkiliyor. Bu olumsuz faktörler beyin elektriğinde bozulmalara neden oluyor. Düşünsel ve hormonsal sinir faaliyetleri bozuntuya uğrayarak işlevlerini tam olarak yapamıyorlar. Spastik kolon, şeker hastalığı, safra tembelliği, sindirim sistemi ve karaciğer tembelliği gibi sorunlar yanında, hormonlar da spazm yaparak normal görevini aksatıyorlar.

  Psikosomatik nedenli ümmin yetmezlik sonucu olarak beyin elektriğinin bozulması, derideki melasonit hücrelerinde görev aksaklıkları yaptırmakta ve deriyi boyama görevinde bozulmalara neden olmaktadır. Bu bozulmalar, belli bölgelerde beyazlıklar şeklinde derinin ana rengini almasına, yani beyazlamasına neden olmaktadır. Buna halk dilinde "Ala","Alaca" da denilen tıbbi adı "Vitiligo" olan sorun ortaya çıkmaktadır.

  Kullanım süresince kafeinli içeceklerin kullanılmamasına özen gösterilir. Tedaviye yardımcı bitki özlerinin kullanımın üçüncü ayından itibaren sonuç alınmaya başlanır ve öncelikle baştaki beyazlıklar olmak üzere deri asıl rengini almaya başlar ve son olarak ayaklarda kapanmaktadır.

  Vitiligoya doktorlarımız çaresi yok diyebilirler ama bilimde de çareler tükenmiyor... Aloe Veralı ürünlerde iyi sonuçlar alınmaktadır.

  Hiçbir zaman ümitsizliğe kapılmayınız, çünkü düzgün olarak kullanıldığında 10 yaş altında % 90 ve yukarılarında %50 iyileşme oranına sahiptir.

  Bir başka uzman doktorun tanımlaması da şöyledir:

  Vitiligo, normal deri görünümünde, pigment kaybı nedeniyle düzensiz beyaz alanların bulunduğu bir deri durumudur.

  Genelde edinilmiş bir durum olarak görülen vitiligo, herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Ancak, belirli genetik özelliklere sahip ailelerde hastalığa yatkınlık görülmektedir. Kontrasta bağlı olarak koyu tenli kişilerde daha belirgindir. Vitiligo'nun nedeni tam bilinmemekle beraber pigment üreten melanosit hücreleri olan melanositlerin deri veya çevre dokulara hasar vermeksizin seçici kaybına bağlı olarak otoimmünite üzerinde durulmaktadır. Bu hastalık Amerika Birleşik Devletleri'nde nüfusun % 1' ini etkilemektedir.

  Lezyonlar düz, pigmentasyonsuz ve koyu sınırlı olarak görülmektedir. Sınırlar tam olarak tanımlanabilmektedir, ancak düzensizdir. Sıklıkla etkilenen bölgeler yüz, dirsekler ve dizler, eller ve ayaklar ve genital bölgedir. Ayrıca, travma ve basınç görmüş bölgeler de etkilenmektedir.

  Hastalıktan korunma yolları bilinmemektedir.

  Semptomlar arasında aile öyküsü belirten vitiligo, birden veya aniden gelişen düz, doğal desenli pigment kaybına uğramış deri bölgeleri görülmektedir.

  Fizik muayene ve sorgulama tanı konması için yeterlidir. Ek bir tanı yöntemine başvurulmasına gerek yoktur.

  Vitiligo olgularının çoğu tedavi edilmeden deam etmektedir. Mevcut tedavi yöntemleri zor ve tam olarak etkin değildir. Hastalar, fotosensitize edici bileşikler verildikten sonar ultra-viole ışığa maruz bırakılmaktadırlar. Topikal veya oral 8-metoksipsoralen veya trimetilpsoralen tedavileri kısmi pigmentasyon sağlamak amacıyla birden fazla defa verilmelidir.

  Hastalığın gidişatı değişkendir. Bazı bölgeler pigmentasyon kazanabilir, fakat yeni diğer bölgeler oluşabilir. Pigmentasyon kaybı ilerleyici olabilir.

  Güneş yanığı gibi komplikasyonlar sıklıkla görülebilirken, vitiligo pernisyöz anemi, hipertiroidizm ve Addison hastalığı gibi sistemik hastalıklar ile ilişkili olabilir.

  Eğer cildinizde rengin kaybolduğu bölgeler görürseniz, en kısa zamanda aile hekiminize başvurunuz.

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. E-posta Nedİr?
 3. ÖlÇmede hata nedİr
 4. Menopozun Tanımı Menopoz Nedir - Menopoz Teşhisi - Menopoz Tanımı
 5. DİL NEDİR ?
 6. ZEKÂ NEDİR?
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri