Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Zaman Nedir - Zaman Ne Demek Zaman (Arapça: زمن , İngilizce: Time) , ölçülmüş veya ölçülebilen bir dönem , uzay sal boyutu olmayan bir kontinyumdur.[1]

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zaman Nedir - Zaman Ne Demek

  Sponsorlu Bağlantılar
  Zaman Nedir - Zaman Ne Demek
  Zaman (Arapça: زمن, İngilizce: Time), ölçülmüş veya ölçülebilen bir dönem, uzaysal boyutu olmayan bir kontinyumdur.[1] Zaman kavramı, tarih boyunca felsefenin ilgi alanlarından biri olmasının yanı sıra matematik ve bilimsel araştırmaların da önemli malzemelerinden biridir. Tarih boyunca çok tartışılmış bir konudur. Şu an için Albert Einstein'in ifadesi en geçerli teoremdir.

  Zaman içinde olduğumuz 3 mekân ve 1 zaman boyutlu uzay-zamanın soyut olan boyutu olarak da kabul edilir. Zaman olgusu fizikte 't' (Latince zaman anlamına gelen tempus kelimesinin baş harfi) harfiyle tanımlanır.

  Zamanın objektif olarak var olup olmadığı, fiziğin en önemli ve çözülemeyen konularının başında gelir. Planck zamanı denilen saniyenin 10−43'te birinden daha kısa olan süre, fizikçilerce içinde bulunduğumuz 3+1 boyutlu uzayın sınırı ve kara delik ortamının başlangıcı olarak kabul edilir. Tıpkı ışık gibi bükülebileceği varsayılmaktadır. Bu yüzden zaman yolculuğun mümkün olup olmadığı birçok bilim adamı tarafından düşünülmektedir. Zamanın akıp akmadığı veya hangi yönde aktığı da aynı şekilde fiziğin en tartışmalı konulardandır.

  Uzay-zaman'da olan her gelişmenin içindedir. Sebep-sonuç ilişkisi zaman akış oku ile ilgili olup, tersine zaman oku da teorik olarak mümkündür.

  Zaman, ışık hızı ile de dolaysız ilişki içinde olup, maddenin ışık hızına yaklaşması durumunda zamanının yavaş akması, ışık hızında durması ve ışık hızı ötesinde de tersine akması; takyonlar denilen atom altı parçacıkların ışıktan hızlı hareket ettiği ve zamanlarının gelecekten geçmişe doğru aktığı veya içinde bulunduğumuz uzay-zamandan başka sonsuz sayıda da ihtimalin olabileceği hipotezleri de modern fiziğin ve rölativite teorisinin temelini oluşturan konulardandır.

  Zamanın ölçümü

  Zamanın tarifi konusunda tam bir uzlaşmaya varılamasa da ölçülmesi konusunda anlaşmazlık yoktur. Zaman, fizikte en hassas ölçülebilen niceliklerden biridir. Zaman ölçümünde herhangi bir ana ya da aralığa rakamsal bir değer atanır. Bu atamada sürekli değişikliğe uğrayan herhangi bir fenomen kullanılabilir.

  Zamanın ölçümünde kullanılan başlıca iki adet, birbirinden bağımsız ölçek vardır:
  Dinamik - Gök cisimlerinin çekimsel hareketlerini kullanır. Bu ölçümler sonucu ay ve güneş takvimleri ortaya çıkmıştır.

  Atomik - Atomların içsel enerji durumları arasındaki kuantum değişimini gerçekleştirmekte kullanılan elektromanyetik radyasyonun karakteristik frekansından yararlanır.

  Vikipedi

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Hz Muhammed Ne Zaman Doğdu, Ne Zaman Vefat Etti, Peygamber Efendimizin Doğum Tarihi Nedir?
 3. Türk Kızılayı Zaman Zaman Neden Kan Bağışı Yapar
 4. Şimdiki Zaman da Zaman Zarflarıyla İlgili Nasıl Cümle Kurabilirim
 5. Zaman Dilimleri Nasıl Belirlenmiştir Ve Neden Zaman Dilimlerine Gerek Duyulmuştur
 6. Gebelik Belirtileri, Gebelik ne zaman başlar, Gebelik yaşı nasıl hesaplanır, Gebelik testl
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri