Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Yevm-i şekk , Yevm-i şekk Nedir? Şüpheli gün demek olan yevm-i şekk , din î bir kavram olarak , Şaban ayının 30'u mu , yoksa
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Arrow Yevm-i şekk ,Yevm-i şekk Nedir?

  Sponsorlu Bağlantılar
  Yevm-i şekk ,Yevm-i şekk Nedir?

  Şüpheli gün demek olan yevm-i şekk, dinî bir kavram olarak, Şaban ayının 30'u mu, yoksa Ramazanın 1. günü mü olduğunda şüphe edilen güne verilen addır.

  Ramazan ayı kameri bir ay olduğundan, başlangıcı ve bitişi ayın hareketlerine göre belirlenmektedir. Bu konuda Hz. Peygamber; "Ramazan hilalini görünce oruca başlayınız ve Şevval hilalini görünce de bayram ediniz. Hava bulutlu olursa, içinde bulunduğunuz ayı 30'a tamamlayın." buyurmuşlardır (Buhari, Savm 5; Müslim, Sıyam 3-4). Bundan hareketle, Şaban ayının 29'unda, havanın bulutlu olması sebebiyle hilal görülemez de, bir sonraki günün Ramazana ait olduğunda şüphe meydana gelirse, bu güne "yevm-i şekk" denilmiş ve bu günde oruç tutmak mekruh sayılmıştır. Fakat Şaban ayının tamamını oruçla geçiren kimsenin bu günde oruç tutmasında sakınca yoktur.

  Ancak, günümüzde ayın ve güneşin hareketleri tam olarak tespit edilmekte; hilâlin nerede, hangi saatte, kaç dereceyle görüleceği önceden bilinmektedir. Bu nedenle Ramazan ayının tarihi tam olarak tespit edilebilmekte ve bir günün Ramazana mı, yoksa Şaban ayına mı ait oduğu konusunda şüpheye düşülmemektedir. Dolayısıyla günümüzde yevm-i şekk söz konusu değildir. (İ.P.)

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Yevm-i arefe ,Yevm-i arefe Nedir?
 3. Yevm-i nahr ,Yevm-i nahr Nedir?
 4. Paylaş Facebook Twitter Google


 5. Sponsorlu Bağlantılar
  Yevm-i şekk Nedir Kısaca

  Yevm-і Şekk , Ramazan’dan olduğu iѕpatlanamayan, şüpheli gün demektіr. 6. Aradığınız Bilgiyi Bulamadıysanız Üye Olmadan
  BURAYA Tıklayarak Sorunuzu Düzgün Bir Başlık ile Yazabilirsiniz.
 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri