Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Zekat Ve Sadakanın Önemi Nedir Zekat Ve Sadakanın Önemi Din İşleri Yüksek Kurulu , kararı ile Günümüz Şartlarına Göre Sadaka-i Fıtır miktarı en az 6.5
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 3      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zekat Ve Sadakanın Önemi

  Sponsorlu Bağlantılar
  Zekat Ve Sadakanın Önemi Nedir

  Zekat Ve Sadakanın Önemi

  Din İşleri Yüksek Kurulu, kararı ile Günümüz Şartlarına Göre Sadaka-i Fıtır miktarı en az 6.5 TL olarak belirlendi. Erzincan Müftülük yetkilileri fitre ve zekatın Ramazan ayı bitmeden verilmesinin en uygun zaman olduğunu söylediler.

  Sadaka-i fıtır, İslam’da önemli yeri olan mali ibadetlerden biridir ve insan fıtratındaki yardımlaşma ve dayanışmanın bir gereği olarak insan varlığının zekatı kabul edilmiştir. Bu nedenle sadaka-i fıtr’a, “can sadakası” veya “beden sadakası” da denilmektedir.
  Bireyin sadaka-i fıtır ile mükellef olması için öngörülen zenginlik ölçüsü (nisap), zekatta aranan nisaptır. Ancak sadaka-i fıtırda, zekatta öngörülen, malın artıcı olması ve üzerinden bir yıl geçmesi şartı aranmamaktadır. Sadaka-i fıtır, Ramazan Bayramı’nın birinci günü tan yerinin ağarmasıyla vacip olmakla birlikte, fakirlerin bayram ihtiyaçlarını karşılamaları için, Ramazan ayı içinde de verilebilir. Hadislerde sadaka-i fıtrın miktarı, buğday, arpa, hurma veya üzümden belirlenir. Sadaka-i fıtrın bu sayılan maddelerden belirlenmesi, o günkü toplumun ekonomik şartları ve beslenme alışkanlıklarından kaynaklanmaktadır. Hz.Peygamber ve sahabe dönemindeki uygulamalar dikkate alındığında, sadaka-i fıtır miktarı ile, bir fakirin, içinde yaşadığı toplumdaki orta halli bir ailenin hayat standardına göre bir günlük yiyeceğinin karşılanmasının hedeflendiği anlaşılmaktadır.

  Günümüzde sadaka-i fıtrın belirlenmesinde, bir kişinin bir günlük normal gıda ihtiyacını karşılayacak miktarın ölçü alınmasının uygun olduğuna, Asgarî ücret, geçim standardı, gıda fiyatları gibi kriterler ile bir kişinin bir günlük asgari gıda ihtiyacı göz önünde bulundurularak, 2008 yılı için sadaka-i fıtır miktarının 6.5 TL. olarak belirlendi.

  ZEKAT VERMEYİ İHMAL ETMEYİN

  Zekat; nisap miktarı zenginliğe sahip olan Müslüman’ın Allah'ın hakkı olanlara verilmesini emrettiği belli miktarda mali vermesidir. Veren kimseyi cimrilik kirlerinden ve günahlardan temizlediği ve malında berekete vesile olduğu için, kelime manası ile dini manası arasında bir bağ vardır.

  ZEKAT VERMEMENİN MESULİYETİ

  Gerek ayetlerde gerekse de hadislerde farz olan zekatı vermeyenler şiddetle tehdit edilmişlerdir. Kur'an-i Kerim'de Ali Imran Suresi 180.Ayetinde "Allah'ın, kereminden kendilerine verdiklerini (infakta) cimrilik gösterenler, sanmasınlar ki o, kendileri için hayırlıdır; tersine bu onlar için pek fenadır. Cimrilik ettikleri şey de kıyamet gününde boyunlarına dolanacaktır. Göklerin ve yerin mirası Allah'ındır. Allah bütün yaptıklarınızdan haberdardır." denilmiştir.

  ZEKÂT KİMLERE VERİLMEZ

  Ana, baba, büyük ana ve büyük babalara, Oğluna, oğlunun çocuklarına, kızına, kızının çocuklarına ve bunlardan doğan çocuklara, Zenginlere, Müslüman olmayanlara, Karı-koca birbirlerine. Nisab Miktari: Dinimize göre nisab miktarı (86 gr) altın (640 gr) gümüş veya bunların karşılığı para demektir…

  Kemal Arduç

  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Zekat Ve Sadakanın İnsan Ve Topluma Katkıları Nelerdir
 3. Zekat ve sadakanın toplumsal açıdan faydaları nelerdir
 4. Zekat Ve Sadakanın Toplumsal Önemi
 5. Zekat ve Sadakanın Toplumsal Faydaları
 6. zekat ve sadakanın kimler tarafından kimlere nelerden ve nasıl verilir
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri