Hoşgeldiniz. Unutmayın, çok istiyorsanız mutlaka bir yolu vardır.!

Zekat ın sarf yerleri nedir , zekat ın sarf yerleri nelerdir , zekat ın sarf yerleri hakkında bilgiler Zekat ın Sarf Yerleri Zekat kimlere verilir?
 • 5 üzerinden 5.00   |  Oy Veren: 1      

 1. Sponsorlu Bağlantılar


  Zekatın sarf yerleri

  Sponsorlu Bağlantılar
  Zekatın sarf yerleri nedir, zekatın sarf yerleri nelerdir, zekatın sarf yerleri hakkında bilgiler

  Zekatın Sarf Yerleri

  Zekat kimlere verilir?
  Zekat ve fitrenin kimlere verilebileceği Kur'an-ı Kerim'de belirlenmiştir (Tevbe Sûresi, 60). Bunlar; fakirler, düşkünler, esaretten kurtulacaklar, borçlu düşenler, Allâh yolunda cihada koyulanlar, yolda kalmış olanlar, zekat toplamakla görevlendirilen memurlar ve müellefe-i kulûb adı verilen, kalpleri İslam'a ısındırılmak istenen yeni Müslüman olmuş kimselerdir.


  Zekat Kimlere Verilmez?
  Zekat ve fitrenin, Tevbe sûresinin 60. ayetinde sayılanlar dışında kalan kişi ve kuruluşlara verilmesi caiz değildir. Ayrıca zekat verecek kişi, bu şartları taşısa bile;

  1) Ana, baba, büyük ana ve büyük babalarına,

  2) Oğul, oğlun çocukları, kız, kızın çocukları ve bunlardan doğan çocuklarına,

  3) Müslüman olmayanlara,

  4) Karı-koca birbirlerine,

  Zekat veremez..


  Zekat ve fitre, hayır kurumlarına verilebilir mi?
  Aldıkları zekat ve fitreleri bir fonda toplayıp bunu yalnızca Tevbe suresinin 60. ayetinde belirtilen yerlere sarf ettikleri bilinen ve kendilerine her bakımdan güvenilen kimseler eliyle yönetilen dernek, kurum ve yardımlaşma fonlarına zekat ve fitre verilmesinde dinen bir sakınca yoktur.

  Ücretlilere Zekat Verilebilir mi?
  İslâm'da zekat ve fitrenin, kişilerin sınıf ve meslek gruplarına bakılmaksızın, kimlere verilip verilemeyeceği açıkça belirlenmiştir. Bu itibarla, belli bir geliri olduğu halde, bu geliriyle asgari temel ihtiyaçlarını karşılayamayan ve başka bir mal varlığı da bulunmayan kişilere zekat verilebilir.


  Farklı ayarda altını bulunan kimse zekatını nasıl hesaplar?
  Zekata tabi olma açısından altındaki ayar farkı önemli değildir. Çünkü hangi ayarda olursa olsun, sonuç itibariyle altın hükmündedir. Buna göre farklı ayarda da olsa bütün altın çeşitleri, tek başlarına veya diğer ayardaki altınlarla birlikte değerleri 80,18 gr. ağırlığında 22 ayar altının değerine ulaştığında, diğer şartları da taşıması halinde zekata tabidir. Bu durumda farklı ayarlardaki altınların zekatı, değerleri üzerinden hesaplanarak, % 2,5 oranında verilir.

  Gayr-i meşru yolla elde edilen kazançtan dolayı zekat gerekir mi?
  Gayr-i meşru yolla elde edilen kazancın sahibi belli ise, bu kazancın sahibine iade edilmesi; belli değil ise, karşılığında sevap beklenmeksizin yoksullara veya hayır kurumlarına verilerek elden çıkarılması gerekir. Bu itibarla, gayr-i meşru yolla elde edilen kazancın tamamı ya sahibine iade edilerek veya hayır yolda harcanarak elden çıkarılacağından, zekatının verilmesi söz konusu değildir.


  Kısaca Benzer Konulara da Bakmalısın

 2. Zekatın Sarf Yerleri: İbnüssebîl
 3. Zekatın Sarf Yerleri: Rikab
 4. Zekatın Sarf Yerleri: Fî Sebîlillâh
 5. Zekatın Sarf Yerleri: Borçlular
 6. Zekatın Sarf Yerleri: Âmiller
 7. Paylaş Facebook Twitter Google


 8. Sponsorlu Bağlantılar

 

 

<b>Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin</b> Yorum Yaparak Bu Konunun Geliştirilmesine Yardımcı Olabilirsin


:

Powered by vBulletin® Version 4.2.5
Copyright ©2000 - 2017, Jelsoft Enterprises Ltd.
akrostiş şiirmektup örnekleri